Application of membrane processes for the treatment of high strength wastewaters
Yüksek kirlilik içeren atıksuların arıtımında membran işlemlerinin uygulanması
  1. Tez No: 213183
  2. Yazar: EZGİ OKTAV AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADEM ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu doktora tezi kapsamında, peynir altı suyu ve zeytinyağı endüstrisi atıksularının arıtımı amacıyla mikrofiltrasyon, ultrafiltrasyon ve nanofiltrasyon işlemleri uygulanmıştır. Membran tıkanmasını engellemek amacıyla, membran filtrasyon işlemlerinden önce fiziksel ve kimyasal ön arıtım denemeleri yapılmıştır. Tez iki ana kısımdan oluşmaktadır. Ilk kısımda, peyniraltı suyu atıksularının arıtılabilirliği incelenmiştir. Maksimum giderme verimleri fiziksel ön arıtım, mikrofiltrasyon ve ultrafiltrasyon işlemlerinin kombinasyonuyla elde edilmiştir. Bu durumda yüzde 99 AKM, yüzde 98 yağ-gres giderme verimi elde edilmesine rağmen KOİ konsantrasyonu 22000 mg/L gibi yüksek bir değerdedir. KOİ için elde edilen giderme verimi yüzde 66'dır. Tezin ikinci kısmında, zeytinyağı endüstrisi atıksularının (karasu) arıtılabilirliği incelenmiştir. pH=2'de H2SO4 ile koagülasyon, kartuş filtreden ve filtre bezlerinden filtrasyon, ultrafiltrasyon ve nanofiltrasyon işlemlerinin arka arkaya uygulanmasıyla, 3700 mg/L KOİ, 1083 mg/L TOK, 30 mg/L AKM ve 40 mg/L yağ-gres konsantrasyonlarına ulaşılmıştır. Başka bir karasu numunesiyle yapılan çalışmada, iki kademe pH ayarlaması, kartuş filte filtrasyonu ve nanofiltrasyon ile ulaşılan kirlilik konsantrasyonları, KOİ için 1600 mg/L, TOK için 948 mg/L, AKM için 40 mg/L ve yağ-gres için 80 mg/L'dir. Elde edilen sonuçlar, nanofiltrasyon işleminin karasuyun arıtımı için uygun ve kabul edilebilir bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the content of this PhD thesis, membrane processes, such as microfiltration, ultrafiltration and nanofiltration were applied for the treatment of cheese whey effluents and olive oil mill wastewaters. Before membrane processes, different physical and chemical pretreatment experiments were done in order to avoid membrane fouling. In this respect, this thesis is composed of two main parts. In the first part of the experimental studies, cheese whey effluents were examined. Maximum removal efficiencies were obtained by combination of physical pretreatment, microfiltration and ultrafiltration processes. 99 percent of SS reduction and 98 percent of oil and grease reduction were achieved. However, COD concentration was as high as 22000 mg/L with 66 percent removal efficiency. In the second part of this thesis, treatment of olive oil mill wastewater (OMWW) was investigated. If chemical coagulation with H2SO4 at pH=2, cartridge filter and filter cloth filtration, ultrafiltration and then nanofiltration processes were applied, 3700 mg/L, 1083 mg/L, 30 mg/L, and 40 mg/L concentrations were achieved for COD, TOC, SS, oil and grease, respectively. With another OMWW sample, application of two step pH adjustment and cartridge filter filtration, and then nanofiltration process gave 1600 mg/L, 948 mg/L, 40 mg/L, 80 mg/L concentrations for COD, TOC, SS and oil and grease parameters, respectively. The results obtained show that NF treatment is a possible and acceptable method for treatment of olive oil mill wastewater.