Fracture toughness properties of welded low alloy and austenitic stainless steel plates with austenitic comsumable
Ostenitik elektrotla kaynaklanmış düşük alaşımlı ve paslanmaz çelik plakaların kırılma tokluğu özellikleri
- Tez No: 213192
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada; 17Mn4 (P295GH) kazan çeliği ve AISI304 paslanmaz çelik, ER309L östenitik kaynak dolgu malzemesi kullanılarak kaynaklanmıştır. Kaynak yöntemi olarak gaz tungsten ark kaynağı seçilmiştir (TIG (GTAW)). Kaynaklı levhalardan çıkarılan numuneler üzerinde sertlik taraması ve çekme deneyi yapılmıştır. Kaynak bölgesinde kırılma tokluğu davranışını incelemek için tek taraftan çentikli eğme deney numuneleri ile J-integrali değerleri ASTM E 1737-96 ya göre hesaplanmıştır. Kaynaklı numune üzerinde değişik bölgelere strain-gage yapıştırılarak tek eksenli çekme yapılmış ve plastik deformasyonun başlamasının engellendiği bölgeler tespit edilmiştir.Çalışmanın sayısal kısmında, sonlu elemanlar analizleri farklı bölgelerin ön çatlaklar içeren 2 boyutlu modeller oluşturularak gerçekleşmiştir. Bu modellerde, gerilme şekil değiştirme analizlerinden sonra çatlak civarındaki üç eksenli gerilme ve plastik deformasyon karakteristikleri her bir çatlak bölgesi için belirlenmiştir. J ? integrali değerleri bütün çatlak bölgeleri için sonlu elemanlar metodu ile hesaplanmıştır. Plastik deformasyon ilerlemesinin ısı tesiri altında kalmış bölgede ve difüzyon çizgisinde engellenmesi çatlak ucunda fazladan bir üç eksenli gerime artışına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, 17Mn4 (P295GH) pressure vessels steel and AISI304 stainless steel are welded with ER309L austenitic consumable. GTAW, Gas Tungsten Ark Welding was selected as a method of welding. Hardness and tensile tests were done on welded plates. J - Integral fracture toughness values are calculated according to the ASTM E1737-96 with Single-Edge bend specimen, to investigate fracture toughness characteristics on weld region. In order to detect the regions where plastic deformation did not take place, uni-axial tensile test was performed on welded tensile specimen after attaching strain gages.In numerical part of the study, finite element (FE) analyses were conducted by fixing 2-D models precracked on different locations. In these models, stress triaxiality and plastic deformation characteristics around crack tip were determined for each crack locations after stress ? strain analyses. J ? Integral values were calculated for all crack locations with finite element method. The limitation on the extension of plastic deformation at HAZ and diffusion line causes extra increase in stress triaxiality at crack tip.