Gazi tipi eksternal fiksatörlerle yapılan uygulamalarda kırık hattındaki kompresyonun biyomekanik olarak 'strain gage'lerle tayini
  1. Tez No: 22
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, uzun kemik kırıklarında kompresyonun ölçül mesi Eksternal Fiksatör çubuklarına monte edilen Strain Gage ' ler- le kırık hattına yansıyan kuvvetler invitro ve invivo olarak de ğerlendirmeye alınmıştır. învitro araştırmada dana femuru ile Eksternal Fiksatör ara sında biyomekanik özellikler incelenmiştir. învivo hayvan tecrübeleri için 2-5 yaş grubu 8 adet köpek te aynı anda ipsilateral ön ve arka ayaklar kullanılmıştır. Hiç kompresyon yapmadığımız kemikler daha geç kaynadı. Eksternal Fik- satörlerin diğer tedavi yöntemlerine üstünlükleri teyid edilir ken, komplikasyonlarının daha az olduğu gözlendi. Kırıklarda tedaviye başlamadan önce her kemik ve kırık için rigid bir fiksasyon sağlamada optimum kompresyon miktarı ideal kaynamayı teminde bilinmelidir. Kliniğimizde, hayvan tecrübelerini müteakip klinik uygu lamalara geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study to measure compression in long bone fractures, we used“Strain-Gage”which fixed to eksternal fixation sticks, învitro and invivo forces which reflects to fracture line were evaluated. In invitro research biomechanic features were examined between ox femur and eksternal fixators. For invivo animal studies 8 dogs of 2-5 groups ipsilateral front and back feet were used at the same time. Bones which no compression was made, new bone formation was delate. While eksternal fixation confirmed superior to other therapy methods we saw that complications were less than the others. In fractures before begining the teratment for every bone and fracture rigid fixation provides optimum compression to make a bone formation. In our clinic, clinical application were made, after animal experience.