Spatial optimization of hydrologic monitoring networks on rivers
Akarsulardaki hidrolojik gözlem ağlarının alansal optimizasyonu
  1. Tez No: 213196
  2. Yazar: CEM POLAT ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN HARMANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Etkin su kaynakları planlaması ve yönetimi birden fazla kullanıcıyı, bir çok kriteri ve amacıgözetmek zorundadır. Bu bağlamda, mevcut su kaynakları problemlerinin çözümünde dahaetkin analitik araçların ve metotların kullanımı gerekmektedir. Sürdürülebilir su kaynaklarıyönetimi doğal ve çevresel süreçler ile ilgili bilginin derlenmesine; yani gözlemlenmesinebağlıdır.Dünyada birçok ülke akım gözlem ağları geliştirmiş ve havzalarda yaygınlaştırmıştır. Bugelişim önemli miktarda verinin toplanmasını sağlamış, ancak artan ekonomik kısıtlaryüzünden mevcut gözlem ağlarının beklenen bilgiyi toplayıp toplamadığı ve gözlemetkinliğinin devam edip etmemesi gerektiği sorularını gündeme getirmiştir. Ortaya çıkan busorunlar gözlem ağlarını işleten kurumların mevcut gözlem etkinliklerini bilgi içeriği veekonomik verimlilik açısından irdelemelerine neden olmuştur.Sunulan çalışmada yukarıda söz edilen irdelemeye yanıt olabilecek, gözlem ağıdaraltılmasında kullanılabilecek değişik metotlar incelenmiştir. Ayrıca, çalışma gözlem ağıdaraltılması için rehber oluşturacak temel yaklaşımları da incelemekte ve sorunun çözümüiçin çok kriterli karar verme metotlarından faydalanmaktadır. Bu kapsamda, akarsu kollarınınnumaralandırlmasına dayanan kol numaralandırma yöntemi, bundan farklı bir dinamikprogramlama yaklaşımı ve iki adet çok kriterli karar verme yöntemi incelenmiştir. Çalışmaöncelikle mevcut akım gözlem ağlarının performans değerlendirmesine odaklanmaktadır.Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİE) tarafından belirtilen ihtiyaç da gözönüne alınarak, metotlarGediz Havzası akım gözlem ağına uygulanmıştır. Sonuçlar halen işletilen 10 ve işletilmeyen 3adet istasyon için değerlendirilmiş; ?hangi üç istasyon kapatılmalıydı?? sorusuna yanıtaranmış ve işletilmeyen üç istasyon birçok durumda işletilmemesi gereken istasyonlar olarakbulunmuştur. Bununla birlikte, uygulanan metotların avantajları ve dezavantajları tartışılmışve gözlem ağı daraltma problemi için referans noktası yönteminin en uygun yöntem olduğunakarar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Efficient water resources planning and management must take into account multiple users,criteria, and objectives. Due to this complexity of recent water management problems andsolutions, better analytical tools and methodologies are required. Accomplishment of thisrequirement depends essentially on information gathered on natural and environmentalprocesses so the success of sustainable water resources management depends onmonitoring activities.Many countries have developed extensive streamflow gauging networks. Such adevelopment has led to accumulation of significant amounts of data to eventually raisequestions whether they produce expected information, and whether monitoring should becontinued. These questions have led monitoring agencies to assess their current networksfor efficiency and cost-effectiveness.The study is initiated in respect of above questions to examine various methodologies toassess existing networks. The study also aims to develop some guidelines for consolidationof a monitoring network. The investigation has resulted the use of multi criteria decisionmaking methodologies (MCDM). Consequently, the method of stream orders, a dynamicprogramming approach and two MCDM methods are presented. The proposed study isparticularly focused on the assessment of the ?performance? of existing networks. Theintroduced methods are applied to Gediz River Basin and the results are evaluated withrespect to the ten operational and three non-operational stations. It is concluded that nonoperationalthree stations are the ones to be removed from the network. Additionally theadvantages and disadvantages of the presented methods are discussed. Particular to thenetwork consolidation problem, reference point approach is found more useful.