Amin grubu içeren karboksilik asit türevi bileşiklerin Tc-99m ile işaretlenerek biyodağılımlarının yapılması
Labelling of amino group containing carboxylic acid derivatives with Tc-99m and making of its biodistributions
- Tez No: 213226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESER KAYA, YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ENGİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Günümüzde hastalıkların tanı ve tedavisinde değişik yol ve metotlar uygulanmaktadır. Özellikle tümörlerin tanı ve tedavisinde hedefe yönelik olarak radyofarmasötiklerin kullanımları her geçen gün artmaktadır. Bu radyofarmasötikler bazı özel taşıyıcı moleküllerin uygun radyonüklidler ile işaretlenmesinden elde edilirler.Bu çalışmada; 3-amino-2-pyrazinkarboksilik asit, 2-amino terefitalik asit, N-nitro-L-arginin, 2-amino-5-bromobenzoik asit, 4-aminohippurikasit, 2-kuinolinol, 5-methoksindol-2-karboksilik asit türevi bileşikler Tc-99m ile işaretlenerek, bu ürünlerin radyokimyasal verimleri RTLC (Radio İnce Tabaka Kromatografisi) metodu kullanılarak belirlenmiştir.Sintigrafi çalışmaları Yeni Zelanda Beyaz tavşanlarda ve biyodağılım çalışmları ise Albino Wistar sıçanları üzerinde yapılmıştır. Bu sıçanlar eter atmosferinde öldürülerek iç organları çıkarılmıştır. Organlardaki aktivite ise gama sayıcısı ile sayılmıştır. Gram-doku başına düşen aktivite hesap edilerek aktivitenin zamanla değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, diagnosis and therapy of illnesses were used different methods. Especially, using of radiopharmaceutical are increasing in diagnosis and targeted therapy of tumors every day. These radiopharmaceuticals were obtained from carrier molecules labeled with radionuclides.In this study; 3-amino-2-pyrazinecarboxylic acid, 2-amino terephthalic acid, N-nitro-L-arginine, 2-amino-5-bromobenzoic acid, 4-aminohippuric acid, 2-quinolinol and 5-methoxyndole-2-carboxylic acid were labeled with Tc-99m. RTLC (Radio Thin Layer Chromatography) method was used to determine radiochemical yields.Sintigraphy studies were performed on New Zealand White rabbits and biodistribution studies were made on Albino Wistar rats. Rats were killed by ether narcotization and the organs were removed. Their activities were counted by a gamma counter. The activity per gram tissue was calculated and time activity curves were generated.