Gemi etrafındaki akışın hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemi kullanılarak incelenmesi
Investigation of the flow surrounding the ship by using computational fluid dynamics
  1. Tez No: 213256
  2. Yazar: YAVUZ HAKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gemi insaa sanayindeki hızlı gelismeye paralel olarak, gemi model deneylerine olan talephızla artmaktadır. Gemi direncini tespit etme ve diger hidrodinamik özellikleri hakkında bilgisahibi olmak amacıyla deneysel çalısmalar yapılmaktadır.Günümüzde HAD teknikleri deneysel çalısmalara alternatif olarak ve/veya deneyselçalısmaları destekleyen yöntemler olarak gemi ve yat sanayinde sıkça kullanılır olmustur.Sunulan bu çalısmada gemi etrafındaki akıs hesaplamalı akıskanlar dinamigi yöntemikullanılarak incelenmistir. Gemi etrafındaki akıs serbest su yüzeyi modeli kullanılarakincelenmeye çalısılmıs ve elde edilen direnç degerleri deneysel sonuçlarla karsılastırılmıstır.Bu çalısmada gemilerde kullanılan bas itici pervanenin HAD analizi ve bir yelken etrafındakiakısın analizi gerçeklestirilmistir.Gemi etrafındaki akımın çözülmesi sonucunda elde edilen direnç sonuçları deneyselsonuçlarla karsılastırılmıstır. Bu karsılastırma iki degisik türbülans modeli kullanılarakgerçeklestirilmistir. Viskoz basınç direnci için k ?e ve k ?w türbülans modellerinin deneysonuçları ile uyumlu oldugu toplam direnci tahmin etmede ise k ?w modelinin daha basarılıoldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Besides the progress in the ship building industry, the demand to the ship basic experimentshave been raising. The experimental studies have been conducted for getting realisticinformation to determine the ship resistance and other hydrodynamics characteristicComputational fluid dynamics (CFD) has been used commonly as an alternative and/orpromoting tool in the ship and yacht industriesIn this study, the flow around a ship has been investigated by using CFD. Flow around theship is showed by using free surface method and obtained ship resistance are then comparedwith experimental results. A CFD analysis of a bow thruster and flow around a sail have beencarried out.Based on the solution of the flow around the ship, obtained resistance values are comparedwith experimental result. The comparison is made by using two different turbulance model.Although k ?e and k ?w turbulance models are in good agreement with experimental resultsof viscous pressure resistance, the k ?w model are more consistent with experimental resultsof total resistance