Tedarik zinciri yönetiminde satış dağıtım fonksiyonunun performansının tedarik zinciri performansı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Analyzing the effect of sales and distribution function performance over supply chain performance in supply chain management
  1. Tez No: 213306
  2. Yazar: UTKU SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖZGÜRLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bir tedarik zinciri malzemelerin tedarik edilmesi, bu malzemelerin ara ürünlere ya da nihai ürünler dönüştürülmesi ve bu nihai ürünlerin müşterilere dağıtılmasını sağlayan fabrikalar ve dağıtım seçenekleri şebekesidir. Zincirin yapısı endüstriden endüstriye ve firmadan firmaya değişse de hem hizmet hem de üretim organizasyonlarında kullanılmaktadır. Üretimin temel amacı olan satış ve bunu destekleyen dağıtım fonksiyonu, tedarik zincirinin yönetiminin en önemli elemanlarıdır. Şirketlerin tüketiciye ürünü nasıl sattığı ve ulaştırdığı, şirketlerin satışlarını büyük ölçüde etkilediğinden bu konu hakkındaki çalışmaların ne kadar gerekli olduğunun göstergesidir.Bu çalışmanın yapılmasının amacı, tedarik zinciri yönetimi içinde satış dağıtım fonksiyonunun performansının tüm tedarik zinciri performansı üzerinde olan etkisinin incelenmesidir.Çalışmada öncelikli olarak tedarik zinciri yönetimi, tedarik zinciri performansının boyutları, performans ölçme ve değerlendirme sistemleri, Analitik Hiyerarşi Prosesinin (AHP), tedarik zinciri yönetiminde ve performans değerlendirme sistemlerinde kullanımı ile ilgili literatür araştırmasından elde edilen bulgular sunulmaktadır. Tedarik kavramının algılanmasına katkı yapmak amacıyla, tedarik, tedarik zinciri ve TZY ilgili temel konulara 3. ve 4. bölümlerde değinilmiştir.Beşinci bölümde ise Tedarik Zinciri Yönetiminde Satış Dağıtım fonksiyonuyla ilgili temel kavramlara yer verilmiş ve TZY içindeki öneminden bahsedilmiştir. Altıncı bölümde; Tedarik Zinciri Yönetiminde performans değerlendirme sistemleri ile ilgili kavramsal konularla birlikte, geleneksel performans değerlendirme yaklaşımları ve bu yaklaşımların eksiklikleri ve tedarik zinciri yönetiminde kullanılabilecek performans değerlendirme yaklaşımları ile ilgili konular tartışılmaktadırÇalışmanın uygulama kısmını oluşturan yedinci bölüm; Satış Dağıtım Fonksiyonunun performansının tüm zincir performansı üzerine olan etkisinin incelenmesi için oluşturulan anketin uygulanması ve Bulanık AHP metoduyla istatiksel olarak değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Son bölümde ise çalışmadan elde edilen bulgular ortaya kokularak satış dağıtım fonksiyonunun önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The factories and the network of distribution choices are the providers of supplying the materials of a supply chain, transforming these materials to intermediate products or final products and distributing these final products to the customers. The structure of the chain even changes according to the industries and companies; it is used in service and production organizations. Sales and sales activities are the main object of the production and the function of distribution. They are one of the most important elements of supply chain management. The way that the companies use for selling their products to the consumers affects the selling rates, so this shows how the studies about these issues are needed. The aim of this study is examining the impact of the performance of sales distribution function in supply chain management on whole supply chain performance.In this study, first of all the findings obtained from a study of literature related with the supply chain management, sizes of supply chain performance, the systems of measuring and evaluating the performance, the usage of Analytic Hierarchy Process (AHP) on supply chain management and on the systems of evaluating the performance. The main subjects like supply, supply chain and SCM are mentioned on 3rd and 4th sections with the aim of contributing to the perception of the notion of supply. In the 5th section, the basic notions related with The Function of Sales Distribution on Supply Chain Management are mentioned. In the sixth section, the traditional performance evaluation approaches and the defects of these approaches and the issues related with performance evaluation approaches which can be used on supply chain management are discussed with the conceptual issues related with evaluating the performance on Supply Chain Management. The seventh section of the study which composes the application section is composed of the application of the questionnaire which is formed for examining the impact of the performance of Function of Sales Distribution on whole performance of chain and its statistical evaluation by using the method of Fuzzy AHP. And in the last section, the importance of the sales function is emphasized by introducing the findings obtained from the study.