Türk inşaat sektöründeki kobi'lerde stratejik planlama
Strategic planning in SME's of turkish construction industry
  1. Tez No: 213307
  2. Yazar: ARCAN AKSAKALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALMULA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Türk inşaat sektöründe yer almakta olan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde (KOBİ) stratejik planlamanın ne ölçüde uygulandığı araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, stratejik planlama uygulamasındaki eksiklerin ortaya çıkartılmasıdır.Çalışmanın ilk bölümünde stratejik planlama ile ilgili bir literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde Türk inşaat sektöründeki KOBİ'ler tanıtılmış ve bu işletmeler için uygun olabilecek stratejik planlama yaklaşımları tartışılmıştır. Sektördeki KOBİ'lerin stratejik planlamayı ne ölçüde kullandığını araştırmaya yönelik bir anket çalışması geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Elde edilen verilerin tartışılması sonuç bölümünde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated to what extent strategic planning is applied in small and medium sized enterprises (SME) of Turkish construction industry. The study aimed to explore the inadequacies in the applications of strategic planning.In the content of this thesis, literature review on strategic planning is presented in the first chapter. In the second chapter, small and medium size companies in the Turkish construction industry are presented and the possible applications of strategic planning approaches are discussed. A questionnaire is developed in order to investigate the application of strategic planning to SME?s in the construction industry. General discussion is made in the conclusion chapter.