Ratlarda random paternli cilt fleplerinde sildenafil'in antioksidan etkisinin araştırılması
The investigation of the antioxidant effect of sildenafil on the random pattern skin flaps in rats
  1. Tez No: 213409
  2. Yazar: RUKİYE DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE DIRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZETBu çalışmada, fosfodiesteraz tip 5 (PDE 5) enzim inhibitörü olan sildenafil sitrat uygulamasının, random paternli cilt fleplerinin yaşam alanına olan etkisi ve flep dokusundaki antioksidan enzim aktiviteleri araştırılmıştır.Sildenafil sitrat PDE 5'i inhibe ederek cGMP düzeyini arttırır. Bu durum damarların genişlemesine ve kan akımının artmasına neden olur. Trombositler, PDE-5 içerdiklerinden sildenafil sitrat bu hücrelerin fonksiyonlarını etkileyerek pıhtı oluşumunu inhibe eder.Çalışmada, ağırlıkları 200-250 gr. arasında değişen 42 adet, Wistar albino dişi ratlar kullanıldı. 2.5 x 8cm boyutlarında kaudal pediküllü dorsal, Mc Farlane rat deri flebleri tüm hayvanlarda kaldırıldı. Deney grubuna flep kaldırılmasını takiben sildenafil sitrat 9 mg/kg/gün dozunda intraperitoneal olarak enjekte edildi. Kontrol grubunda ise flep kaldırıldıktan sonra her hangi bir ilaç verilmedi. Her iki grupta hayvanlar 1.,4, ve 7. günlerde sakrifiye edilerek fleplerin resimleri çekildi ve fleplerden doku örnekleri alındı.Resimlerden flep yaşam alan yüzdeleri ve alınan doku örneklerinden flep dokusundaki süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktivitesi ölçümleri yapıldı.Bulgular değerlendirildiğinde random paternli fleplerin toplam yaşam alanı yüzdeleri açısından deney ve kontrol grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05). Enzim aktiviteleri açısından değerlendirildiğinde deney grubunda hem SOD hem de GSH-Px değerleri kontrol grubuna göre düşük bulundu ancak istatistiksel olarak bir fark yoktu (p>0.05).Sildenafil sitrat uygulaması random paternli cilt fleplerinin yaşamını olumlu etkilediği ve hem SOD hem de GSH-Px değerlerinin kontrol grubuna göre düşük bulunması dokudaki oksidatif stresi azaltarak etkili olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, the effect of sildenafil citrate, an inhibitor of phosphodiesterase type 5 (PDE 5), is studied on the survival rate of random pattern flaps and on the activities of the antioxidant enzymes.Sildenafil citrate inhibits PDE 5 and up regulates cGMP. Thus supports vasodilatation the vessels and enhances the circulation. As the platelets have PDE 5, sildenafil citrate inhibits thrombus formation by effecting the function of these cells.42 female Wistar Albino rats weighing 200-250 gram were used in the study. The dorsal Mc Farlane flap pedicled caudally measuring 2,5 x 8 cm harvested in all animals. In the experimental group, 9 mg / kg /day sildenafil citrate injected intraperitoneally after flap harvest. The control group was given no drug after flap harvest. The animals were sacrificed at 1.,4., and 7. postoperative day and photos of the flaps were taken. Tissue samples were taken from the flaps. The survival rate of the flaps were calculated from the photos and superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px) activity levels were measured from the tissue samples taken from the flaps.When the findings were evaluated, it is seen that the difference for the totally survived area ratios was significant for the random pattern flap in the experimental and control groups (p0,05). The enzyme activities in the experimental group were lower compared to the control group, but there was no statistical difference (p> 0,05).In conclusion, the usage of sildenafil citrate has a positive effect on random pattern flaps. As both the SOD and GSH-Px measurements were lower compared to the control group, it?s effect is occurred by down regulating the oxidative stress in the tissue.