Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi hayvancılık işletmesi yumurta tavukçuluğu kümesinde gübre temizliğinde kullanılabilecek mekanik götürücülerin projelenmesi, yapımı ve denenmesi
Designing, manufacturing and testing mechanical conveyors which can be used to remove manure from the laying hen houses in OMÜ Agricultural Faculty farm
  1. Tez No: 213422
  2. Yazar: BAHADIR DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS PINAR, YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ALP KAĞAN GÜRDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, iki farklı tip gübre temizleme sisteminin harcadıkları güç ve enerji tüketimleri ile en uygun temizleme aralığı belirlenmiştir. Yapılan regresyon analiz sonuçları, her iki temizleme sisteminin güç gereksinimlerinin temizleme gün aralığı ve temizleme uzunluğuna, özgül enerji tüketimlerinin ise temizleme gün aralığına bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre, bantlı götürücülü ve zincirli-paletli gübre temizleme sisteminin harcadıkları güç, enerji tüketimleri, çalışma verimleri ve kümes içi çevre koşulları dikkate alındığında, en uygun temizleme gün aralığının 3 gün olabileceği uygun görülmüştür. Buna göre, bantlı götürücülü gübre temizleme sistemi için 3 günlük temizleme gün aralığında güç gereksinimi 543 W, toplam özgül enerji tüketimi 0.344 Wh/kg kuru madde ve özgül temizleme enerjisi tüketimi 0.037 Wh/kg kuru madde olarak saptanmıştır. Zincirli-paletli gübre temizleme sistemi için ise 3 günlük temizleme gün aralığında güç gereksinimi 1313 W, toplam özgül enerji tüketimi 0.619 Wh/kg. kuru madde ve özgül temizleme enerjisi tüketimi 0.052 Wh/kg. kuru madde olarak belirlenmiştir. Ayrıca, temizleme uzunluğu ve temizleme gün aralığına bağlı olarak güç ve enerji tüketimlerinin hesaplanmasında yüksek tahmin olanağı sağlayan regresyon eşitlikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, determining of the power and energy consumptions of two different types manure removing systems and their most appropriate removing frequencies were studied. The regression analyze results show the changes in the power requirements of both two types of removing systems depending on removing frequency and process. According to obtained results, once the power spent, energy consumptions and working productivities of belt conveyors and manure scraper cleaning systems, and the environment conditions in houses are taken into consideration, the most appropriate removing frequency was obtained for manure accumulation of 3 days. For the removing system with belt conveyor, the power requirements, total specific energy consumption and specific cleaning energy consumption were found to be 543 W, 0.344 Wh/kg dry material and 0.037 Wh/kg dry material respectively. For the removing system palette manure scraper with chain conveyor, the power requirements, total specific energy consumption and specific cleaning energy consumption were found to be 1313 W, 0.619 Wh/kg dry material and 0.052 Wh/kg dry material respectively. Furthermore, regression equalities are determined providing high prediction possibilities as well as estimating power and energy consumptions depending on the removing process and frequency.