Çarpmalı tip silaj makinasıyla mısır ve sorgumun kıyılmasında besleme hızının özgül enerji tüketimi, kıyılma büyüklüğü ve ürün kaybına etkisi
The effect of feeding speed on specific energy consumption, chopping length and crop loss in chopping corn and sorghum with flail forage harvesting machine
  1. Tez No: 213421
  2. Yazar: MEHTAP KIRMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARİF BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, çarpmalı tip silaj makinasıyla mısır ve sorgumun kıyılmasında, aynı düzlemdeki çevresel bıçak sayısı, besleme hızı ve bıçak çevre hızı gibi faktörlerin kıyılma büyüklüğü, enerji tüketimi ve ürün kaybına etkileri araştırılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre, mısır ve sorgumun kıyılmasında besleme hızındaki artışla, kıyılma büyüklüğünün arttığı özgül kesme enerjisi tüketimi, özgül toplam enerji tüketimi ve ürün kaybı değerlerinin azaldığı saptanmıştır. Bıçak çevre hızının artması ise, kıyılma büyüklüğünü ve ürün kaybını azaltmış, özgül kesme enerjisi tüketimi ve özgül toplam enerji tüketimini arttırmıştır. Ayrıca, aynı düzlemdeki çevresel bıçak sayısının 1'den 2'ye çıkarılması durumunda, kıyılma büyüklüğü azalmış, özgül kesme enerjisi tüketimi, özgül toplam enerji tüketimi ve ürün kaybı değerleri artmıştır. Söz konusu faktörlerin; kıyılma büyüklüğü, özgül kesme enerjisi tüketimi, özgül toplam enerji tüketimi ve ürün kaybı değerlerine etkileri istatistik açıdan çok önemli bulunmuştur. Ayrıca, kıyılma büyüklüğü, özgül kesme enerjisi tüketimi, özgül toplam enerji tüketimi ve ürün kaybının besleme hızı ve bıçak çevre hızı faktörlerine bağlı olarak hesaplanmasında, yüksek tahmin olanağı sağlayan regresyon eşitlikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the circular cutter number on the same plane, feeding speed and cutter peripheral speed on chopping length, energy consumption and crop loss were investigated for chopping of corn and sorghum with flail forage harvesting machine.According to results, it?s determined that the chopping length increased with increasing feeding speed for corn and sorghum, the consumption of specific cutting energy, specific total energy and the crop loss decreased. The increase in cutter peripheral speed caused chopping length and crop loss decrease and specific cutting energy consumption and specific total energy consumption increase Besides, increasing number of circular cutter on the same plane from 1 to 2 reduced the chopping length but, raised specific cutting and total energy consumptions and crop loss. The effect of these factors on chopping length, specific cutting energy consumption, and specific total energy consumption and on crop loss were found to be statistically very significant. In addition, regression equations for estimating chopping length, specific cutting energy consumption, specific total energy consumption and crop loss depending on feeding and cutter peripheral speeds were developed.