Bitkisel protein ağırlıklı yemde betain kullanımının koi balıklarında (Cyprinus carpio, L.) yem alımı ve büyüme performansı üzerine etkisi
Effect of betaine supplementation in the plant protein based diets on feed intake and growth performance in koi carp (Cyprinus carpio, L.)
- Tez No: 213438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP USTAOĞLU TIRIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, bitkisel protein ağırlıklı yeme cezbedici madde olarak % 1.5 oranında betain ilavesinin, Koi balıklarının (Cyprinus carpio L. 1758) yem alımı ve büyüme performansı üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada; balık unu ağırlıklı kontrol yemi ve bitkisel protein ağırlıklı iki deneme yemi kullanılmıştır. Aynı içeriğe sahip deneme yemlerinden birine % 1.5 oranında betain ilave edilmiştir. Deneme balıklarında başlangıç ağırlığı Kontrol grubunda 10.13 ? 0.07 g, Betainsiz yemle beslenen grupta 10.11 ? 0.02 g ve Betainli yemle beslenen grupta 10.02 ? 0.02 g'dır. 60 gün süren deneme sırasında balıklara ad libitum yem verilmiştir. Deneme sonunda ortalama canlı ağırlıklar kontrol grubunda 24.41 ? 0.55 g, betainsiz yemle beslenen grupta 25.77 ? 1.41 g ve betainli yemle beslenen grupta 31.62 ? 1.65 g olarak tespit edilmiştir. Yüzde canlı ağırlık artışı kontrol grubunda % 140.97 ? 4.36, betainsiz yemle beslenen grupta % 154.90 ? 14.42, betainli yemle beslenen grupta ise % 215.57 ? 15.87 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of betaine supplementation (1.5 %) in diets on feed intake and growth performance in Koi carp (Cyprinus carpio L.1758). In this study, two experimental diets (plant protein based) and a control diet (fish meal based) were used. In addition to this 1.5 % betaine was added to plant protein based diet. The initial mean body weight of the control group, the non-betaine group and the betaine group were 10.13 ? 0.07 g, 10.11 ? 0.02 g, 10.02 ? 0.02 g respectively. Fish were fed ?ad libitum? during the experimental period of 60 days. The final mean body weight of the control group, the non-betaine group and the betaine group were 24.41 ? 0.55 g, 25.77 ? 1.41 g and 31.62 ? 1.65 g respectively. The weight gain of the control group, the non-betaine group and the betaine group were 140.97 %, 154.90 % and 215.57 % respectively.