Bulanık mantık yönteminin liman planlamasına uygulanması
Application of fuzzy logic method to port planning
- Tez No: 213515
- Danışmanlar: PROF.DR. ESİN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Liman planlamasında optimum liman yanaşma yeri uzunluğunun belirlenmesi için çok çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada da liman büyüklüğünün belirlenmesinde etkili olan yanaşma yeri uzunluğunun belirlenmesi için bulanık mantığa dayalı bir model geliştirilmiştir. Bu model ile yanaşma yeri uzunlukları ve kullanım oranları belirlenmiştir. Bulanık mantık modeli kullanılarak liman yanaşma yeri uzunluğunun belirlenmesinde İzmir Alsancak Limanı konteyner terminalinden alınan 2006 verileri kullanılmıştır. Modelde gemi boyları, elleçleme ekipman kapasiteleri, gelen gemi sayısı kümeleri üç üyelik fonksiyonlu girdi olarak verilmiştir ve yanaşma yeri uzunluğu kümesi dört üyelik fonksiyonlu çıktı olarak belirlenmiştir. Her ay için İzmir Alsancak Limanında gelen gemi sayısı, elleçleme ekipman kapasiteleri ve gemi boyları kullanılarak bulanık model sonucu yanaşma yeri uzunluğu bulunmuştur ve toplam yanaşma yeri uzunluğuna bölünerek yanaşma yeri kullanım oranı belirlenmiştir. İzmir Alsancak Limanı Konteyner Terminali 2006 yılı aylık gerçek kullanma oranları model sonucu bulunan aylık kullanma oranlarıyla karşılaştırılmıştır. Yanaşma yeri uzunluğu ile gelen gemi boyları, gelen gemi sayısı ve elleçleme ekipmanları arasında ilişki kurarak modellemede başarılı sonuç alınmıştır. Anahtar kelimeler; Liman planlaması, Liman yanaşma yeri uzunlukları, Liman yanaşma yeri kullanım oranı, Bulanık mantık.
Özet (Çeviri)
Concerning the plans for the port, a variety of efforts has been made to determine the optimum berth length of the port. In this study has been done by developing and using fuzzy model to determine berth length which is effective to designate the port capacity. In this model has been done to determine berth length and berth utilization. With regards to the Izmir Alsancak Port container terminal in 2006, the size of boats, handling crew capacity, number of boats arriving and how they would be grouped was divided into three functions. The grouping of the berth length was separated into four functions. The fuzzy model of the Izmir Alsancak Port, which showed berth length, was used every month to calculate the berth utilization by dividing the total berth length. The real berth utilization monthly in 2006 for the Izmir Alsancak Port Container Terminal was able to be compared with the berth utilization in the fuzzy model every month. This resulted successfully in calculating the berth length with the size and number of boat?s arriving, and handling crew capacity. Keywords; Port planning, berth length, berth utilization, fuzzy logic.