Konut ön tasarım sürecinde kural tabanlı bir yazılım modeli: Mardin örneği
A ruled-based software model in the preliminary design phase of housing: Example of Mardin
  1. Tez No: 213529
  2. Yazar: BELİNDA TORUS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Mimari tasarım sürecinde kural tabanlı tasarımın kullanılması, bilgisayar teknolojilerindekigelismeler sayesinde hız kazanmıstır. Tasarımcının bu gelismelerden en iyi sekildeyararlanması için tasarıma oldugu kadar bilgisayar koduna da hakim olması veya bu konudadestek alması yararlı olacaktır. Kural tabanlı tasarımda belli kurallar veya kural setleriyleistenilen kriterlere uygun ürünler elde etmek amaçlanmaktadır. Dolayısıyla ürünler ortaközellikleri olan farklı ürünler olacaktır. Bu yöntemi kullanarak tasarım yapmak için uygunolan yerlerden biri de Mardin'dir. Mardin'in mimari bir dili vardır ve bu dilin kurallarınınbelirlenmesi mümkündür. Bir programcıyla ortak bir çalısma sonucunda kural tabanlı tasarımbazlı bir program gelistirilmistir. Bu program erken tasarım sürecinde tasarımcıya yönelikMardin'e özgü soyut konut plan alternatifleri vermektedir.
Özet (Çeviri)
The use of rule based design in the architectural design accelerated parallel to theimprovements in the computer technologies. In order to take the full advantage of theseimprovements, the designer needs not only to master the design process but also the computercode, or at least take some assistance in that area. The main objective of rule based design ismanufacturing products that comply with all given criterion. Which means the products willbe different but will also have similar characteristics according to the design parameters.Mardin is a suitable candidate for such a study with rule based design. Because thearchitecture of Mardin has its own language, rules of which, can be interpreted into acomputer code. After co-working with a computer programmer, a program that uses rulebased design has been developed. This program gives alternatives to the designer in thepreliminary design phase for Mardin style residences.