Periferik yayma sonuçlarının bilgisayarda yorumlanması
Evaluating the results of peripheral propagation on the computer
- Tez No: 213879
- Danışmanlar: PROF. DR. VASİF V. NABİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyomühendislik, Hematoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Bioengineering, Hematology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojinin gelişimiyle günümüzde tıbbi görüntülerin bilgisayarlı yorumlaması büyük önem kazanmaktadır. Çalışmada periferik yayma sonuçlarının bilgisayarda yorumlanmasıyla sık rastlanan demir eksikliği anemisinin yorumlanması amaçlanmaktadır.Anemi, kan hemoglobin düzeyinde veya kırmızı kan hücreleri sayısında azalma ve buna bağlı gelişen bulgulardır. Periferik Yayma, kanın şekilli elamanlarının mikroskop altında gözle değerlendirilmesi kandamlasındaki hücrelerin özel bazı işlemlere tabi tutularak boyanması işlemidir.Çalışma görüntü işleme ve tanıma olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Görüntü üzerinde bölütlemenin daha doğru şekilde gerçekleştirilebilmesi için kenar güçlendirme ve yumuşatma operatörleri ve matematiksel işlemler kullanılmıştır. Bölütleme sırasında watershed, hough dönüşümü, histogram analizleri ve Otsu tarafından tanımlanan eşikleme yöntemi kullanılmıştır.Problemde, görüntü üzerindeki şekil tespitinde ve elde edilen şekillerin gruplandırılması için çok katmanlı geri yayılımlı yapay sinir ağı kullanılmıştır. Yapay sinir ağları (YSA), günümüzde görüntü tespitinde literatürde popüler bir konu olmakla, tahmin sistemlerinde de kullanılabilmektedirler. Geliştirilen YSA faklı katman sayıları, faklı giriş - çıkış sayıları için birçok örnek setiyle eğitilmiştir. YSA sisteminin kullanımı ve gerçekleştirilen çalışmaların sonuçları ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Microsoft Visual Studio 2005 platformunda Visual C# programlama dili ile Windows Aplication projesi olarak yazılım geliştirilmiştir. Yazılım, sonuçlar üzerinde yöntemlerin tekrar işlem yapılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Her bir yöntem, ayrı yapılar içinde oluşturulmuştur. Varsayımlar, sınırlamalar ve nasıl kullanılacağı açıklamaları ile kod içinde ayrıntılı olarak verilmiştir. Böylece daha sonra yapılabilecek çalışmalara eklenebilirliği ve olası zaman tasarrufu sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this application is to diagnose Iron Deficiency Anemia by evaluating the results of Peripheral Propagation on the computerWith the advancements in technology, in today?s world, computirized medical imaging has become very important. The purpose of this application is to diagnose Iron Deficiency Anemia by evaluating the results of Peripheral Propagation on the computer.Anemia is the reduction in blood hemoglobin level or red blood cell count and developed symptoms related to this reduction. Peripheral Propagation is the process of examining the particals in the blood under microscope and paint the blood cells by using special techniques.Application is comprised of two parts: processing and recognizing. In order to achieve better segmentation results on the image, side strengtening and relaxing operators as well as mathematical logarithms were used. During segmentation, a treshold method, that was defined by Otsu, histogram analysis, Hough transform and Watershed methods, is used.In the problem, Artificial Neural Network (ANN) is used to identify the images on the picture and to group these images. ANN is a popular topic in image recognition literature and can be used in forecasting systems Developed ANN was trained for different layered numbers and input-output numbers by many sample sets. How this ANN system is used and the results of developed applications are explained in detail.Software was developed in a way that methods can be used over results, repeatedly. Development platform is MS Visual Studio 2005 and the software language used is Visual C#. Every method was created as different structure. Assumptions, constraints and how to operate the software are provided in the code in detail. Thus, it could be used in other applications and could be very time efficient.