Alopesia areatalı olgularda tedavi öncesi ve tedavi sonrası immünolojik özellikler
- Tez No: 105
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, temel olarak AA1 lı olgularda immün sistemin rolünü değerlendirmek, normal kontrol grubuna ve DNCB ile KS tedavi sonrası grubuna göre immünregulatuar sistem değişiklikleri ni araştırmak için planlanmıştır. Bu amaçla, değişik klinik tipte 15 AA'lı olguda serum oto- antikorları, serum Ig ve kompleman düzeyleri ile DNCB, KS tedavi öncesi ve sonrası dönemlerde periferik kan B lenfositleri ile T lenfosit ve T lenfosit alt grupları sayıları çalışılmıştır. Olgularımızda hümoral immünite yönünden önemli bir değişiklik izlenmemiş ve immün opatogenez de hümoral immünitenin rolü olmadığına, bunun yanında periferik kan T lenfosit ve T lenfosit alt grupları sayılarında düşme saptanarak, hücresel immünite değişikliklerinin rolü olabileceği sonucuna varılmış tır. DNCB tedavisi sonunda T lenfosit ve T lenfosit alt grup larında yükselme, KS tedavis.i sonunda ise T /T. oranında düşme saptanarak, klinik düzelmenin hücresel immün sistem dengesinin farklı yollarla değişmesine bağlı olabileceği sonucuna varıl mıştır.
Özet (Çeviri)
This study was basically planned to evaluate the role of the immune system in the cases with alopecia areata, and search for the alterations of the immunoregulatory system after therapy with DNCB and corticosteroids compared with the normal control group. The autoantibodies, the immunoglobulin and the complement levels in the sera and the number of the T and B. lymphocytes and the subsets of T in the peripheral blood before and after therapy with DNCB and corticosteroids were studied with this aim. There wasn't any alterations in the humoral immunity and it was decided that there was no role of the humoral immunity on the immunopathogenesis. Besides this, a decrease of the number of T lymphocyte and the subsets in the peripheral blood was found. These lead to the result that, cellular immunity altera tions played a role. There was an increase of the T lymphocyte and the sub sets, a decrease of the T., /T ratio after therapy ' helper' suppressor trj with corticosteroids; and as a result it was thought that the clinical improvement could be due to the alterations of the immune system caused by different ways.