Domates bakteriyel kanser ve solgunluk hastalığıyla (Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis) biyolojik savaşta bakteriyel antagonistlerin etkinliğinin araştırılması
Investigation of efficiency of bacterial antagonists on biological control of bacterial cancer of tomato (Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis)
  1. Tez No: 213989
  2. Yazar: SENEM AKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Örtü altı ve açıkta domates yetiştiriciliğinde Domates Bakteriyel Solgunluk ve Kanser etmeni Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm) ciddi kayıplara neden olmaktadır. Domates Bakteriyel Solgunluk Hastalığının primer inokulum kaynağının tohum kabuğu veya embriyoda bulunan bakteri olması nedeniyle alınacak kontrol önlemleri tohumdaki patojeni elemine etmeye yönelik olmalıdır. Ancak uygulanabilirliği kabul edilmiş olan tohum uygulamaları da Cmm'e karşı her zaman etkili olmayabilir. Son yıllarda Cmm' e karşı biyolojik savaşın alternatif bir mücadele yöntemi olabileceği belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı, domates bitkilerinden izole edilen kök bakterilerinin domateste bakteriyel kanser ve solgunluk etmeni Cmm'i engelleme potansiyellerinin in vitro ve in vivo koşullarda denenmesidir. Çalışmada Ege Bölgesindeki sağlıklı domates, fasulye, kabakgil ve zeytin alanlarından elde edilen ve toplam 49 adet epifitik ve endofitik antagonist adayı bakteri izolatı kullanılmıştır. Testlenen bakteriyel antagonistlerin %40'ı in vitro testlerde 2-37 mm arasında değişen engelleme zonları oluşturarak Cmm'i engellemiştir. İn vitro test sonuçlarına göre en etkili antagonistlerin floresan Pseudomonaslar olduğu saptanmıştır. Onbir bakteri izolatı in vivo saksı denemelerine seçilmiştir. Deneme iki farklı dönemde yinelenmiştir. İlk deneme sonuçlarına göre onbir bakteriyel antagonistin dördü domates tohumlarına uygulandığında, Pozitif Kontrol'e göre bakteriyel solgunluğu % 54 -86 oranında engellemiştir. Bu izolatlar, tohum uygulamasını takiben şaşırtma sırasında köklere uygulandığında hastalık çıkışını % 80 -97 oranında engelleyerek sadece tohum uygulamasından daha başarılı bulunmuştur. İkinci denemede ise; sadece tohum bakterizasyonu uygulaması ile hastalık % 50 -60 oranında engellenirken, şaşırtmadan önce fideye yapılan tohum + kök biçimindeki uygulamada Cmm' e karşı % 59 -74 oranında engelleme saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bacterial canker, caused by the bacterium Clavibacter micihganensis subsp.michiganensis (Cmm), is a very destructive disease of greenhouse as well as field tomatoes. The bacterium is a seed and soil-borne pathogen, and to control of this disease is difficult, various measures have been suggested to manage it. Biological control of seed and soil-borne may be alternative to chemical control. In recent years, some researches have been carried out on biological control of bacterial canker of tomato. The objectives of the present study were to isolate potential antagonistic rhizobacteria of Cmm, and to investigate their efficiency on Cmm in vitro and on tomato plants. A collection of 50 bacterial strains, antagonistic of Cmm were isolated from rhizoplane of healthy plants of tomato, beans and cucurbits, and olive trees as epiphytes and endophytes, originating from different provinces of Aegean Region, Turkey. Of these 50 strains, 40% inihbited Cmm with zones of inhibition ranged from 2 mm to 37 mm in vitro tests. The most efficient strains were fluorescent Pseudomonads according to in vitro test results. Eleven strains were screened in vivo pot experiments for control bacterial canker.Experiment was set up as a randomized parcels with two replicates in two different growing season. Acording to the first experiment results; only four of the 11 strains reduced infection between the rate of 54 to 86% when applied as a seed treatment compared to the non treated control. These strains reduced the disease incidence by the rate of 80 to 97% when applied as a seed treatment followed by a root treatment before transplanting. This combined treatment was significantly more efficient than the seed treatment alone. In the second experiment; the disease was being controled 50 -60 % with only the seed treatment. In the seed and root treatment before the transplanting of the seedlings, the antagonistic bacteria inhibited the Cmm by rate of 59- 74 % .