Otomatik araç plaka tanıma sistemi
Automatic car license plate recognition system
- Tez No: 213990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDOĞAN SAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Plaka tanıma sistemleri otoyollarda hız tespiti, kırmızı ışık ihlali tespiti gibi uygulamalarda önemli rol oynamaktadır. Çoğu sistem, sabit ışık ortamı, sabit araç hızı gibi belirli sınırlamalar altında çalışmaktadır; Bu çalışmada bir veya iki satır olan TC sivil araç plakalarından tek satır olanları için bir sistem tasarlanmıştır. Tasarlanan sistemde öncelikle imgeye önişlem uygulanmakta, imgeden plaka çıkarımı için morfolojik işlemler uygulanarak köşeler belirlenmekte ve belirlenen köşelerin kapladığı en küçük dörtgen bölge imgeden çıkarılmaktadır. Çıkarılan bölgeye tekrar önişlemler uygulandıktan sonra bölge karakter ayrıştırma sisteminde yatay ve düşey taramaya sokulmaktadır. Son olarak da karakterlerin tanınması aşamasında 23 harf ve 10 rakamın herbiri için geriye yayılma algoritması ile eğitilmiş çok katmanlı yapay sinir ağları (YSA) kullanılarak plakanın ASCII kodu tespit edilmektedir.Anahtar kelimeler : morfolojik işlemler, otomatik araç plaka tanıma, karakter ayrıştırma, çok katmanlı yapay sinir ağı
Özet (Çeviri)
Plate recognition systems play important roles in applications such as determination of traffic speed and red light violation etc. Most of the systems run under restricted conditions; fixed light condition, constant speed of vehicle etc. TR civil plates would be one or two rows In this work, the system is designed for one row plates. Firstly, the image is preprocessed, then vertices on the image is determined applying morfologic operations to the image for plate extraction and smallest quadrangle region of the determined vertices which cover region is extracted from the image. After preprocessing the extracted image again, the vertical and horizontal scans are performed in the character decomposition system. Finally, in the characters recognition stage, ASCII code of the plate is determined by using multi-layer artificial neural networks(ANN) which are trained by backpropagation algorithm separately for 23 letters and 10 digits.Keywords : morfological processes, automatic license plate recognition, character decomposition, multilayer artificial neural networks