Nano boyutlu kristal yapılı polistren kolloitlerin bazı metal iyonu optik sensörlerinin yapımında kullanılması
Development of a new metal ion optic sensor material based on nano dimensional polystyrene crystalline colloidal arrays
- Tez No: 214008
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllarda bilim dünyasına kristal yapılı kolloitler olarak adlandırılan yeni bir malzeme tanıtılmıştır. Bu malzemeler tek boyutlu aşırı miktarda aynı tür yük içeren polimer veya inorganik yapılı homojen taneciklerden oluşur. Söz konusu olan kristal yapılı kolloitler yeni malzemelerin yapımında kullanılmaktadır. Bu yeni malzemeler inorganik ve organik maddelerin tanınması için kullanılan optik sensörler olarak adlandırılır. Yeni geliştirilen bu metotta kristal yapılı kolloitler polimer içerisine hapsedilir. Bu polimerlere tanıyıcı olarak adlandırılan moleküllerin bağlanması ile de optik sensörler oluşturulur.Bu çalışmada kristal yapılı kolloitlerin sensör yapımında kullanımı araştırılmıştır. Sensör üretimi için tanıyıcı molekül olarak 2-aminometil-18-taç-6 seçilmiştir. Hazırlanan sensör materyalinin, taç eterin kompleks yapma ihtimalinin olduğu K+, Na+, Li+, Ba2+, Ca2+, Pb2+ ve H+ iyonlarına duyarlılığı araştırılmıştır. Bunların yanında hidrolize hidrojellerin pH, sıcaklık, iyonik ortam sensörü olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a new technology, recently a self assembled array of highly charged, monodisperse colloidal particles, called crystalline colloidal array (CCA) are introduced into the science. The particles are generally monodisperse polymer or inorganic spheres. The mentioned CCAs are mostly used development of novel materials. Novel materials are basically called sensors for metal ions and all kinds of organic molecules. This developed new method permanently locks the order of the CCA by embedding the CCA into a polymer network (PCCA). The polymer around the CCA can be functionalized with some recognition molecule, making these materials useful as optical sensors.This study reports the development of a novel sensing material which contains periodic crystalline colloidal arrays. 2-aminomethyl-18-crown-6 (2A18C6) was used as the recognition agent. K+, Na+, Li+, Ba2+, Ca2+, Pb2+ and H+ which have possibility to form complex with 2A18C6, tried to determine with our sensor material. We also showed that hydrolyzed PCCAs can be used as pH, temperature and ionic strength sensor.