Trombonun solo enstrüman olarak kullanımı ve repertuvarındaki önemli eserlerin incelenmesi
The usage of trombone as a solo instrument and a research on the important pieces of its reportoire
- Tez No: 214080
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YAŞAR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma projesinin amacı, trombonun varoluşundan itibaren soloenstrüman olarak nasıl geliştiğini araştırmak ve repertuvarındaki önemli eserlerhakkında faydalı bilgiler sunmaktır. Tezin ilk bölümünde trombonun yapısal olarakgeçirdiği evreler, ikinci bölümde ise daha çok kullanıldığı alanlar tarihsel olarakincelenmiştir. Üçüncü bölümde, trombonun solo enstrüman olarak kullanımınınyanısıra, bu çalgı için yazılmış ilk eserlerden günümüze kadar olanları, bestecileri vebu eserleri seslendiren solistler kapsamında araştırılmıştır. Dördüncü bölümdetrombonun solo repertuvarındaki eserler ve orkestra soloları çalım teknikleribakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research project is to study how the trombone existed as asolo instrument since its creation and to present useful information about significantmusical works in its repertoire. In the first section of the thesis, it is elaborated on thestages that trombone has gone through structurally and in the second section, areaswhere it was used are examined historically. In the third section, the usage oftrombone as a solo instrument is studied and from the earliest to the present, pieceswritten for the instrument, with their composers and soloists that performed them areexamined. In the fourth section, pieces of solo trombone repertoire and orchestralexcerpts are examined on account of playing techniques.