Popüler kültür ve 1980 sonrası habercilik anlayışındaki değişiklikler
Popular culture and changes in the concept of the media after 1980
  1. Tez No: 214079
  2. Yazar: MEHMET HAKAN KARPUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYDA ILGAZ BÜYÜKBAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
?Popüler Kültür ve 1980 Sonrası Habercilik Anlayışındaki Değişiklikler ? isimlibu tez çalışmasının birinci bölümünde popüler kültür kavramına, özellikle tarihselgelişimi ve toplum üzerindeki genel etkileri dikkate alınarak açıklık getirilmeyeçalışılmıştır. İkinci bölümde Türk medyasında popüler kültür kavramı ele alınmıştır:yazılı ve görsel basın alanında, 1980 sonrası gelişmelerin değerlendirildiği bu bölümdepopüler kültür-medya etkileşimi, son dönemlerde medyadaki magazinleşme olgusubağlamında değerlendirilmiştir. Tezin son bölümünde ise, popüler kültürü oluşturanaraç ve amaçların en önemli iki ana unsuruna yani basın mensupları ile halkıngörüşlerine yer verilmiştir. Bu bağlamda popüler kültürü teorik boyutlarından çıkarıppratik yansımaları ışığında irdelemenin, günlük hayattaki yaklaşımlarımızı daha gerçekçikılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis named ?Popular Culture and Changes in theConcept of Media after 1980?, popular culture, especially historical development andgeneral impact on community is tried to be mentioned. In the second part, popularculture in the Turkish Media concept is considered: in this part of which thedevelopments after 1980 is evaluated, in the audio-visual media field, popular culturemediainteraction is evaluated in the means of recent magazination of the media. In thelast part of the thesis, two main important components of purpose and tools thatconstitute popular culture, in other words press members and communities opinions arementioned. In this context, to take away popular culture from its theoretical meaningconsidering in light of practical reflection is shown to pursue a realistic course of ourevery day approaches.