Savunma sanayiinde küreselleşme biçimleri: Özel askeri şirketler
The new forms of globalization in defens industry: Private military companies
  1. Tez No: 214118
  2. Yazar: AHMET FUAT YAYIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜNLÜK ŞENESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tez kapsamında, küreselleşme olgusunun savunma sanayii üzerinde yarattığıetkiler tartışılmaktadır. Küreselleşme ile birlikte neo-liberal iktisat politikaları biryandan üretim sisteminin değişimine uygun dinamikleri oluştururken, diğer yandantüm dünyada sanayiden hizmet üretimine yönelim artmıştır. Bu durumda devlet,emek gücü ile mal ve hizmet piyasaları bir dönüşüm süreci içerisine girmiştir.Değişen koşullar savunma sanayiini de etkileyerek, burada biriken sermayeninkârlılığın arttırılabilmesi için yeni fırsatlar yaratmıştır. Küreselleşme, yarattığıgüvensizlik ve kriz ortamı ile birlikte savunma sanayiinde silah satışlarını arttırıptemerküzü hızlandırırken; devletin yerini piyasaların alması gerektiğini savunan neoliberaldüşünce askeri hizmetlerin özelleşmesine ve bu hizmetleri sunan özel askerişirketlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özel askeri şirketlerin küreselleşme iletüm dünyaya yayılan neo-liberalizmin piyasa odaklı yaklaşımının somut bir sonucuolduğuna dikkat çekebilmek amacıyla küreselleşme ve savunma sanayiinin temelözellikleri tartışıldıktan sonra özel askeri şirketleri ortaya çıkaran faktörler, sunulanhizmet türleri ve şirketlerin günümüze kadarki faaliyetleri incelenmiştir. Bu yenidurumun ortaya çıkardığı sonuçlar ele alınırken devletin asli görevlerinden biri olangüvenlik ve savunma hizmetinin özelleşmesinden doğan sonuçların demokratikhukuk rejimlerinde ciddi sorunlar yarattığı görülmüştür. Küresel ölçekte toplumsal,siyasal, askeri ve hukuki boyutları ile askeri hizmetlerin özelleşmesi karşısındahukuki ve siyasi denetim mekanizmalarının geliştirilerek kontrol altına alınmalarınınbir zorunluluk halini aldığı incelenen somut örnekler ışığında ortaya konmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the influences of globalization on defence industry. Neoliberaleconomic policies have been preparing the ground for the whole system ofproduction to change for more than two decades and the move in the industrializedcountries from manufacturing to services has accelarated in this span of time. Thisdynamics led the state sector along with labour, goods and services markets to enteriiinto a phase of change. The changing circumtances have also influenced defenceindustry and created new opportunities for the capital owners to raise theirprofitability.While the insecurity and the increased perception of risk caused by globalization hasresulted in an increase in arms sales and concentration in defence industry, neoliberalpolicies have paved the way for privatization of military services and the emergenceof new private military firms. In order to emphasize the fact that private militaryfirms are nothing but concrete products of globalization and free market notion ofneoliberalism, basic aspects of globalization and defense industry are discussed. Thefactors that led to emergence of private military firms, the operations and servicesprovided by them are investigated to length.Privatizing the military services which has been so far offered by the state rather thanthe market, has significant implications and it is argued to be problematic in terms ofdemocratic theory and the rule of law. Concrete examples drawn from the recentoperations of private military firms are discussed to shed light on the fact thatprivatization of military services have rendered it an obligation to create mechanismsof legal and political control.