Avrupa Birliği genişleme politikaları çerçevesinde Norveç'in konumu
The position of Norway in the enlargement policies of European Union
- Tez No: 214119
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇ ALADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
2007 yılında 27 üyeye ulaşan Avrupa Birliği günümüze kadar altı genişlemesürecinden geçmiştir. 50 yıl süren Avrupa Bütünleşmesi, dünya tarihinde gerçekleştirilenen büyük siyasi, sosyal ve ekonomik olaylardan biri olmuştur. Avrupa Birliği üyeülkeleri ile coğrafi olarak komşu, kültürel olarak akraba olan Norveç, kendi halkınınkararı ile Avrupa topraklarında gerçekleştirilen en büyük bütünleşmenin dışındakalmaktadır. İlk önce Avrupa Topluluğu'na ve daha sonra Avrupa Birliği ismini alanbirliğe katılmak üzere düzenlenen iki referandumda Norveç halkı, ekonomik, siyasi vekültürel nedenlerle Avrupa Birliği üyeliğini red etmiştir. Tam üyelik yerine Norveç varolan alternatifleri değerlendirmiş ve Avrupa Birliği ile 1994 yılında Avrupa EkonomikBölgesi Anlaşmasını imzalamıştır. Bu şekilde egemenliğini korumak isteyen Norveç'inAvrupa Birliği'ne tam üyeliği yakın tarihte zor gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The European Union having 27 members in 2007 has already made 6enlargements. The unification of Europe during last five decades became one of themost important political, social and economical events in the world history. In despite ofNorway being a neighbor to members of European Union and being culturally closelyconnected to them, according to decision of its own citizens it stayed away from thelargest unification in Europe ever. On the two referendums that were held for Norway?smembership to the European Community, who later changed its name to EuropeanUnion, Norwegian people voted NO twice. Norway evaluated existing alternatives andfinally signed the European Economical Area Agreement in 1994, instead of becoming amember of European Union. This way Norway wants to keep her sovereignty and itsmembership in European Union in close future seems quite unlikely.