Hendek Ovası ve çevresinin beşeri ve iktisadi coğrafyası
Hendek plains anthropogeographical and economical geography
- Tez No: 214136
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA GÖNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Marmara Bölgesi'nin kuzeydoğusunda Aşağı Sakarya Vadisi'nde yer alanHendek Ovası ülkemizin verimli ziraat alanlarından birini oluşturmaktadır. Ovasahip olduğu verimli toprakları, uygun iklim koşulları, zengin yer altı ve yerüstü sukaynaklarıyla doğal koşullarla entansif ziraat yapma olanağı sunan az sayıdakiovalarımızdan biridir. Uygun iklimi sayesinde ovanın büyük bir bölümünde sulamayapılmadan doğal koşullarla ziraat yapmak ve bol ürün almak mümkündür.Hendek Ovası verimli toprakları sayesinde uzun yıllar ziraat ağırlıklı yapısınıkorumuştur. 1950'li yıllarda Türkiye genelinde hızlanan sanayi faaliyetleri Trakyaİstanbul-İzmit hattının dolmasından sonra D-100 Karayolu ve 1990 yılından itibarende TEM Otoyolu boyunca doğuya doğru hızla ilerleyerek I. sınıf ziraat toprağınasahip Adapazarı Ovası'na ve ardından da Hendek Ovası'na ulaşmıştır.Tez çalışmamda ülkemizin diğer ovalarına benzer bir şekilde HendekOvası'nda da gittikçe artan nüfusumuzun beslenmesinde ve kalkınmamızda büyükönemi olan verimli toprakların sanayi, konut, ulaşım gibi ziraat dışı kullanımlarınetkisiyle giderek azalmakta olduğuna dikkat çekilmektedir. Üretim ortamı olantoprak kaynağımızın korunması ve kabiliyetlerine uygun olarak bilinçli, planlı vedengeli bir şekilde kullanılması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu yapılırken coğrafiyöntem ve teknikler (gezi, gözlem, mülakat, anket ve karşılaştırma yanında, eldeedilen verilerin harita, çeşitli grafikler ve fotoğraflarla sunulması) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hendek Plain is on the Inferior Part of the Sakarya Valley on the North East ofMarmara Region and it is one of the most productive agriculture area. Hendek Plainis one of the rarest plains as it has productive lands, suitable climate conditions, richwater resources and it present the opportunity of making intensive agriculture underthe natural circumstances. It is possible to make agricultural activities under naturalcircumstances without watering in many parts of the plain and obtain wide range ofproducts thanks to its suitable.Hendek Plain has kept its agriculture based form because of its productiveland. In 1950s the industrial facilities that are gained acceleration all over Turkey,moved to the east immediately after the completion of Trakya- Istanbul-IzmitMotorway with D-100 Highway and from the year 1990 along the TEM Motorwaythey have reached to Adapazarı Plain which has first class agricultural lands and thenthey reached to Hendek Plain.In my thesis, it is clearly stated that in Hendek Plain, too, as the other plains ofTurkey, duty to the anti ? agricultural usages such as industry, real ? estate andtransportation, the productive lands which is of great importance for the feeding ofour gradually increasing population and development, are lessening in a great dealday by day. It is emphasized that our land Sourses which are actually productionenvironment for us should be protected and be used consciously in a planned andbalanced way according to its abilities. While this research was being done besidesgeographical methods and techniques (such as excursion, observation, interview,public survey, comparison) the obtained data was also presented by the help of maps,various graphics and photographs.