Osmanlılarda bir küçük sanayi örneği: Selanik çuha dokumacılığı (1500-1650)
An Ottoman smal-scale industry; a case study: The woollen manufacture in Salonica(1500-1650)
- Tez No: 214142
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUM M. EMECEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Elinizdeki tez, öncelikle XVI. ve XVII. yüzyıllarda Osmanlıİmparatorluğu'nun önde gelen yünlü dokumacılık merkezlerinden biri olanSelanik'te yürütülen kumaş üretimi faaliyetlerini incelemektedir. Osmanlı hakimiyetiboyunca Selanik'teki yünlü dokuma imalatı, XV. yüzyılın sonlarına doğruAvrupa'dan çıkarıldıktan kente yerleşen Sefarad Yahudileri'nin bir ayrıcalığıolmuştur. Birçok yönüyle kent dokumacılığını ilgilendirdiğinden, tezin ilkbölümünde Selanik'te Yahudi cemaatinin oluşumu ve kurumsal gelişimi üzerindedurulmuştur. Bununla birlikte ikinci ve üçüncü bölümlerde, daha ziyade sırasıylaSelanik yünlü dokumacılığının gelişiminde devletin rolü, Selanik'te kumaşüretiminde kullanılan teknikler ve Osmanlı Devleti'nin Selanik'ten her sene düzenliolarak aldığı çuhaların hazırlanması süreci ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims primarily to examine the cloth production process inSalonica, one of the leading woollen fabric producers of the Ottoman Empire in theXVI. and XVII. centuries. During the Ottoman period, the woollen manufacture inSalonica remained to be a Sephardim peculiarity who have taken shelter in the cityafter their mass exodus from Europe beginning with the end of XV. century. Due toits close links to the woollen manufacture in the city, the first section of the thesisdeals with the establishment and the institutional development of the SalonicanJewish community. The second and the third sections concern themselves chieflywith the role of the Ottoman state in the development of the Salonica woollenmanufacture, the methods applied in the city in cloth production and the organizationof the yearly official çuha purchases from Salonica.