The themes of the female creativity and the female malady in the fiction of Charlotte Bronte: Shirley and Villette
Charlotte Bronte'nin kurgusundaki kadınsal yaratıcılık ve hastalık temaları: Shirley and Villette
  1. Tez No: 214143
  2. Yazar: NAFİSE ESİNÇ DEMİRKAPU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezin amacı, Charlotte Brontë'nin Shirley (1849) ve Villette (1853) adlı iki romanında ele aldıgı kadın yazar ile kadınsal yaratıcılık ve kadınlara musallat olan hastalık temaları arasındaki baglantıyı, eserlerde tekrar eden mecazlar ve anlatım teknikleri aracılıgıyla incelemektir. Shirley ve Villette, Viktorya dönemine ait sosyal ideolojileri ve toplumun kadın rollerine karsı olan tavırlarını da yansıtmaktadır. Aynı zamanda bu tezin amacı, Charlotte Brontë'nin her iki romanında gözlemlenen ortak temanın, kadın yazar ve onun ataerkil edebiyatın geleneklerine karsı olan belirsiz tutumu oldugunu kanıtlamaktır. Giris bölümü, okuyucunun sonraki bölümleri daha iyi anlayabilmesi için, on dokuzuncu yüzyılda kadın yazınının gelismesine genel bir bakısı ve Charlotte Brontë'nin kurgusunun- hayal gücü ve kadın yazar temasıyla baglantılı olarak- ana hatlarını içermektedir. Birinci bölüm, hastalık, kadınsal yaratıcılık ve kadın yazar arasındaki baglantıyı göstermektedir. Bu bölüm aynı zamanda on dokuzuncu yüzyılda histeri, tüberküloz, anoreksi ve delilik gibi akıl ve fiziksel hastalıkların yaygın olarak kadınlarla ve kadın yazarlarla iliskilendirildigini ve bu hastalıkların on dokuzuncu yüzyıl kadın yazarlarının çogunun eserlerinde birer mecaz olarak kullanıldıgını vurgulamaktadır. kinci bölüm, hastalık ve delilik temalarının mecazi kullanımının Villette'te nasıl ortaya çıktıgını göstermektedir. Üçüncü bölüm Shirley'i temel alarak, kadın yazarın ataerkil edebi geleneklerinin içinde nasıl sıkısıp kaldıgını ve Brontë'nin sanatını ve kurgusunu erkek egemenligindeki edebiyat kültürünün prangalarından kurtulma çabasını ve basarısızlıgını ortaya çıkartır. Sonuç bölümü ise, kadınlara musallat olan hastalıkların, Villette ve Shirley'de kadın yazarın, yazarlık ve yaratıcılık kaygılarını yansıtan bir mecaz olarak kullanıldıgını ve Charlotte Brontë'nin, zamanının erkek egemenligindeki yazın geleneklerini tamamıyla degistiremedigi ve kendi yazın gelenegini kuramadıgı sonucuna varırken, Brontë'nin kurgusunun, onun erkek sanatına ve geleneklerine karsı olan belirsiz tutumu tarafından tanımlandıgını ileri sürer.
Özet (Çeviri)
The object of this thesis is to examine the connection between the woman writer and the themes of the female creativity and female malady in Charlotte Brontë?s two novels, Shirley (1849), and Villette (1853), through the recurring metaphors and narrative techniques which she incorporated into her fiction. Shirley and Villette reflect the Victorian ideologies as well as the society?s attitudes towards women?s roles. Also, the purpose of this study is to prove that Charlotte Brontë?s common theme in both of the novels is the woman writer and her ambivalent attitude to the patriarchal literary conventions. The introductory section includes a general review of the evolution of the women?s writing in the nineteenth century and it focuses on Charlotte Brontë?s fiction in relation to the theme of imagination and the woman writer. The first chapter demonstrates the relationship between the female malady, female creativity and the woman writer so as to enable the reader to reach a better understanding of the proceeding chapters. This chapter also points out the fact that mental and physical illnesses like hysteria, tuberculosis, anorexia and madness are commonly associated with women and women writers and the chapter also claims that the themes of sickness and insanity function as metaphors in the works of the most female writers in the nineteenth century. The second chapter demonstrates how this metaphorical usage of illness and madness reveals itself in Villette. The third chapter focuses on Shirley and mainly discusses the captivation of the woman writer within the patriarchal literary conventions and reveals Brontë?s endeavours and failure to release her art and fiction from the shackles of the male-dominated literary culture. Finally, the conclusion of this study again emphasizes one more time why the female malady stands as a metaphor both in Villette and Shirley as a reflection of the woman writer?s concerns about authorship and creativity and also it concludes that Charlotte Brontë?s fiction fails to totally subvert the male-dominated literary conventions of her era and to devise her own literature, asserting that Brontë?s fiction is defined by her ambivalent attitude toward the literary conventions of the maledominated art.