Deneysel bir şizofreni modeli olarak subkronik ketamin uygulamasının emosyonel ve bilişsel davranışlar üzerine etkileri
Effects of subchronic Ketamin application as an experimental schizophrenia model on emotional and cognitive behaviours
  1. Tez No: 214145
  2. Yazar: TEMEL ALPER KARSLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YURDAKOŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Non-selektif bir NMDA reseptör antagonisti olan ketaminin psikoz-benzerisemptomlara yol açtığı bilinmektedir. Çalışmamızda literatürde yeni bir şizofrenihayvan modeli olarak öne sürülen 5 günlük subanestetik i.p ketamin uygulamasınınşizofren bireylerde endotipik olarak bozulma gösterdiği bilinen bilişsel ve emosyonelfaaliyetleri modelleyip modelleyemediğini Morris Su Labirenti, Porsolt yüzme testi,açık alan ve holeboard testlerini kullanarak araştırdık. Sonuçlar gruplar-arasıkarşılaştırmalarda Mann-Whitney U ve grup-içi karşılaştırmalarda ise WilcoxonSigned Ranks testi kullanılarak analiz edildi. Dört gün boyunca uygulanan Morris SuLabirentinde deney grubunun günlük öğrenme performansları arasında anlamlı birfarka rastlanmaz iken kontrol grubunun günlük öğrenme performansları arasındaistatistiksel anlamlılık düzeyinde bir farklılaşma gözlemlendi. Porsolt yüzme testindeise kontrol grubu ikinci gün (PYT2) birinci gündeki performansına göre (PYT1)anlamlı olarak daha fazla hareketsiz kalmış, çabalama süresi de PYT 1'e göreanlamlı seviyede kısalmıştır. Deney grubunda ise PYT 1 ve PYT 2 arasındahareketsizlik ve çabalama süreleri arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. Açık alantestinde deney grubunun donma davranışı sergilediği süre kontrol grubuna göreanlamlı derecede kısaldı, diğer parametrelerde ise gruplar arasında anlamlı bir farksaptanmadı. Holeboard testinde de benzer şekilde deney grubunun donma davranışısergilediği süre kontrol grubuna göre anlamlı olarak kısaldı, diğer parametrelerde isegruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Bulgularımız literatürde yeni birşizofreni hayvan modeli olarak öne sürülen subanestetik 5 günlük i.p ketaminuygulamasının şizofren bireylerde bilişsel ve emosyonel faaliyetlerde görülenbozulmayı modelleyebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ketamin, a non-selective NMDA reseptor antagonist, is known to inducepsychosis-like symptoms. This study is conducted to find out whether i.p ketaminapplication for 5 days at a sub-anesthetic dose, which is proposed to be a newschizophrenia model, simulates the endotypic cognitive and emotional problemsobserved in schizophrenics by using Morris Water Maze, Porsolt Swimming Test,open field and holeboard tests. Results are analysed with Mann-Whitney U test forinter-group comparisons and Wilcoxon Signed Ranks Test for intra-groupcomparisons. There were no statistically significant difference among the dailylearning levels of the experimental group on the Morris Water Maze, which wasapplied for 4 days, whereas for control group there were significant differencesamong the daily learning levels. group displayed significantly longer immobilisationand shorter struggle time on the second swimming test (PST 2) compared to first test(PST 1) conducted 24 hours before. No significant differences were observed for theexperimental group on immobilisation and struggle parameters between PST 1 andPST 2. Time spent for freezing behavior in both open field and holeboard tests weresignificantly shorter for the experimental group compared to control group; therewere no statistically significant differences on any of the other parameters in bothtests for the experimental group. Our results indicate that injection with i.p ketaminat a subanesthetic dose for five days, which is proposed to be a new animal model ofpsychosis, actually models the deterrioration in cognitive and emotional learningproblems observed in schizophr