Türk edebiyatında tarihi romanlar (Türk tarihi ile ilgili, 1951-1960)
Historical novels in Turkish literature (about Turkish History, 1951-1960)
  1. Tez No: 214144
  2. Yazar: İSMAİL KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1812
Özet
Çalışmamızda 1951-1960 yılları arasında neşredilen tarihî romanlarıinceledik. Bu on yıllık dönemde neşredilen kırk bir tarihî romanı zaman, mekân,şahıslar ve bakış açısı kriterlerini göz önünde bulundurarak tahlil ettik. Zamanbölümünde; kozmik zaman, kronolojik zaman, sosyal zaman unsurlarını ortayakoyduk. Mekân bölümünde, mekânları özelliklerine göre sınıflandırdık (Açık Mekân,Kapalı Mekân, vs.). Şahıslar bölümünde, romanlardaki kahramanları gerçekliklerinegöre, cinsiyetlerine göre, eğitim durumlarına göre, mesleklerine göre, sosyaldurumlarına göre ve milliyetlerine göre sınıflandırdık. Bakış açısı bölümünde deromanlarda kullanılan anlatım yöntemlerini ve yazarların görüşlerini kısaca anlattık.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined about the historical novels which were publishedin 1951-1960. We analyzed forty one historical novels which were published in theseten years according to time, place, characters and point of view. On the `time? part,we explained about cosmic time, chronologic time and social time. On the `place?part, we classified the places according to their specialities (Open Places, ClosedPlaces, etc.) On the `characters? part, we classified the characters according to theirreality, sexuality, education, profession, social life and nationality. On the `point ofview? part we told about the narration methods which were used on the novels andwriters opinions shortly.