Türk Bankacılık Sisteminin gelişimi ve BDDK'nın rolü
The development of the Turkish Banking Sector and the role of BRSA
- Tez No: 214173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bankacılık hizmetleri, tarihte ilk ortaya çıkısından günümüze kadar çok büyükgelisimler göstermis ve bu gelisimin paralelinde bankaların ülke ekonomileri içinönemi de artmıstır.Bu çalısmada, Türk Bankacılık Sistemi'nin gelisimi ve bazı ülkelerdenmuadil örnekler ısıgında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu incelenerek,Kurum'un, sisteme neler kattıgına ve neler katabilecegine dair çıkarımlara ulasmakamaçlanmıstır.Üç bölümden olusan bu çalısma göstermistir ki; Türk Bankacılık Sistemi,önceki dönemlere göre daha az risklidir ancak diger ülkeler de oldugu gibi tümfinansal kurumları düzenleyen ve denetleyen ana bir idari otoritenin kurulması dagerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The banking services have shown very big developments from the firstappearance in the history to the recent day and the importance of the banks has beenincreased for the countries? economies parallel to the developments.In this study, the intension is to reach the inferences about what was addedand will be added to the system by the Banking Regulation and Supervision Agency,by examining the development of Turkish Banking System and the Agency with theequivalent examples from some countries.This three parted study found that the Turkish Banking System is less riskythan the terms before but there is a need of establishing a main administrativeauthorty which regulates and supervises the whole financial institutions, like othercountries.