Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'deki tarım politikaları, tarımda istihdam ve gelir dağılımı
Employment in agriculture, income distrubition and agriculture policies of turkey at the accomodation process to European Union
  1. Tez No: 214174
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SEYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda Dünya Ticaret Örgütü ve IMF'nin politikaları ve Avrupa Birligi'neuyum süreci, Türkiye'de tarımsal üretimi ve bu sektördeki iliskileri yenidenyapılandırmaktadır. IMF'nin yönlendirmesiyle sübvansiyonların ortadan kalkması,sektörde istihdam daralmasına ve gelir dagılımını tarım kesiminde çalısanlar aleyhinebozmaktadır. Bu çalısmada Avrupa Birligine uyum sürecinde, Dünya Ticaret Örgütü veIMF'nin yönlendirdigi tarım politikalarının gelir dagılımını ve istihdamı tarım kesimindeçalısanlar aleyhine bozdugu hipotezi yayınlanmıs verilerle test edilecektir.
Özet (Çeviri)
Recently, agricultural production and connections in this area are rebuilt by thepolicies of World Trade Organization and IMF, also by the accordance process ofEuropean Union. Absence of subvesions with guidance of IMF, causes to destruction ofincome distribution and destructs the income distribution against to labours ofagriculture. This study attempts to test the hypothesis that policies of World TradeOrganization and IMF are destructing the income distributions and employment againstto labours of agriculture with published data.