Gelir dağılımında en yoksul 55'lik dilim
The poorest %5 proportion of the income distrubition
  1. Tez No: 214184
  2. Yazar: GÜLÇİN TAPŞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALPARSALN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yoksulluk, ekonomik, sosyal ve idari yönleri de içinde barındıran çok boyutluve karmaşık bir sorundur. Teknolojik gelişmelerin hızla yaşandığı küreselleşengünümüz dünyasında Gelir Dağılımındaki çarpıklık beraberinde yoksulluk sorununuda ülkelerin gündemine taşımıştır.Bugün pek çok ülke belirli dönemlerde ve belirli derecelerde yoksulluklayüzleşmek zorunda kalmıştır. Yoksulluğun en acımasız etkilerinin III.Dünyaülkelerinde hissedildiği görüşü yaygın olmakla birlikte, yoksulluk ekonomik anlamdagelişmiş ülkelerde de görülmektedir. Hatta, refah seviyesi yüksek olan ülkelerdezengin ile fakir arasındaki uçurumun daha büyük olduğu gerçeği, yoksulluğun gelirdağılımı ile olan yakın bağını ortaya koymaktadır.Gelirin bölüşümü açısından yoksulluk, iktisadî bir konu olmakla birlikte,yoksulların farklı bir toplumsal kategori oluşturmasından dolayı aynı zamandasosyolojik bir konudur. Yoksulluk sadece nesnel kriterlere bağlı olmayan, aynızamanda hayattan beklentiler ve öznel algılamalara dayanan psikolojik bir olgudur.Bu çalışmanın amacı, mevcut yoksulluk kriterlerinin dışına çıkarak,Türkiye'de Gelir Dağılımının en yoksul %5'lik diliminde yer alan yoksullarınprofilini, iktisadi, sosyolojik ve psikolojik açıdan tanımlamaktır. Türkiye'nin bu enyoksul kesiminde yeralan yoksulların yaşam alanları, eğitim ve iş yerindekidurumları, hanehalkı bileşenleri, yaş dağılımları, medeni durumları, gazete dergi veteknolojiyi takip kapasiteleri, yaşam biçimleri ve hayattan beklentileri gibi insanigelişme yaklaşımı açısından incelemek ve bu yolla, sosyal yardım kuruluşlarıtarafından uygulanacak, en etkin politika ölçümlerinin analizinde, ihtiyaç duyulanniteli ve niceli verileri ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Poverty is a multidimensional and complex issue which includes economic,social and administrative aspects. In today?s globalizing world where technologicaldevelopments are experienced rapidly, the inequality in the distribution of incomesbrings up the poverty problem along with itself in many countries.Up to now many countries have had to face the poverty in certain periods andto certain extend. While the notion that the harshest effects of poverty are felt in thethird world countries is widespread, poverty is also witnessed in economicallydeveloped countries. Furthermore, the fact that the gap between the poor and the richin prosperous countries is bigger proves the close link between the poverty andincome distribution.Besides being an economic issue, poverty as a matter of sharing the income isa sociological issue in that, the poor constitute a different social class. Poverty is apsychological concept which is not only dependent on objective criteria, but alsodependent on life expectations and subjective perceptions.The purpose of this study is to define the profile of the poor in the poorest5 % proportion of income distribution in Turkey from an economic, sociological, andpsychological point of view. It aims to investigate the poor in this poorest proportionof Turkey from an aspect of humane development approach, under the headings suchas living quarters, their positions in education and workplaces, householdcomponents, age distribution, marital status, the capacity to keep pace withnewspapers, journals and technology, lifestyles, life expectations; and in this way toput forward qualitative and quantitative findings needed for the analysis of the mostefficient politics measurements to be applied by social charities.