Yakındoğu'da yerleşik yaşamın başlangıcı ile ilgili ilk kuramlar ve bunların alan çalışmalarını yönlendirici etkileri V.G. Childe ve R.J. Braidwood'un görüşleri ve arkeolojik çalışmalara etkisi
First theories on the beginnings of settled life in the Near east and their effects on field research: The effects of V.G. Childe and R.J. Braidwood?s theories and Bias? on acrheological investigations
- Tez No: 214229
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
nsanoglunun, göçebe yasam tarzından yerlesik yasama geçisini ve bununardından gelen gelismeleri konusu içine alan ve Neolitik olarak adlandırılan süreç,günümüzde arkeolojinin en çok arastırılan ve tartısılan konularından biridir. Özeliklearkeolojinin gelisim süreci içinde yer alan kuramsal hareketler veya akımlarlaNeolitik arastırmalar arasında dogrudan bir iliski görülmektedir. Bu çalısmada amaç,Neolitik üzerine ortaya atılan kuramların ve öne sürülen varsayımların arkeolojininarazi çalısmalarına, yaklasımlarına ve geçmise bakısına yön veren etkileriniincelemek olacaktır. Bunu yaparken de günümüzde görüsleri halen etkisini koruyanV. Gordon Childe ve R.J. Braidwood'un devrim niteligindeki çalısmaları üzerindenhareket edilecektir.
Özet (Çeviri)
Neolithic, which is indicating the transition from hunter gatherer lifestyle tosettled life and the developments thereafter, is one of the most attractive subjects inrecent years archaeological investigations. When one examines, sees immedietly thatit has a direct contact with the major theoretical movements took place. In this paper,the aim is to search the theoretical issues about the Neolithic, which gave momentumto the development of archaeology as in the field as for the concepts, the visions andmostly the way we see and understand our past. And the revolutinary investigationsof V.Gordon Childe?s and R.J. Braidwood?s are going to be the main subject of thispaper.