Sarayköy (Ankara) araştırma ve uygulama istasyonu alanı ve yakın civarının bitki ekolojisi ve sosyolojisi yönünden araştırılması
A Plan ecological and sociological research of the area of station of research and application of Sarayköy (Ankara) and its near environs
  1. Tez No: 536
  2. Yazar: AHMET SERTESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
-I- ÖZET Çalışma alanı» Ankara. Yenimahalle ilçesi, Yeni- kent ve Kazan“bucakları sınırları içindeki Toprak ve Gübre Araştırma Enstitüsünün ”Sarayköy Araştırma ve Uy gulama İstasyonu“ arazisi ve yakın civarıdır. Çalışma alanı, Mürted ovasının bir bölümü olup ortasından Ova çayı geçmektedir. Çalışma alanının büyük bölümünü Kuvaterner arazisi kaplamakta olup alanın doğusunda Miyosen ve Pliyosen a- razileri bulunmaktadır. Çalışma alanı ”Yarı kurak üst, çok soğuk Akdeniz“ biyoiklimine sahiptir. Alanda ”Doğu Akdeniz tipi" yağış rejimi görülmektedir. Çalışma alanının büyük bölümünde Alüvyal topraklar görülmekte olup alanın doğusunda Kahverengi topraklar bulunmaktadır. ir ano -Turanian fi oris tik bölgesi içindeki çalışma alanından 63 vasküler bitki teşhis edildi ve bunlardan 21' i A4 karesi için yeni kayıttır. Çalışma alanı Braun-Blanquet yöntemine göre ince lenerek 9 bitki birliği tanımlandı: Puocinellia distans, Suaeda altissima, A triplex laevis, Leuidium caespitosum. Hordeum marinum, Bromus japonicus, Descurajnia sp-phia. Lolium perenne ve Phragmites australis birlikleri. Bun lardan yalnızca Phragmites australis daha önce tanımlan mış olup diğerleri Türkiye için yeni bitki birlikleridir.
Özet (Çeviri)
-II- ABSTRACT A PLANT ECOLOGICAL AND SOCIOLOGICAL RESEARCH OF THE AREA OF“STATION OP RESEARCH AND APPLICATION OF SARAYKÖY (ANKARA)”AND. ITS NEAR ENVIRONS AHMET SERTESER M.S. GAZİ ÜNİVERSİTESİ, PEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1986 63 Vascular plants are identified from the studied area in the Irano-Turanian floristic region and 21 of them are new records for the A4 square. The study area is investigated according to Braun- Blanquet method and the following 9 associations are described: Pucoinellia distans, Suaeda altissima, A tri plex laevis, Lepidium caespitosum, Hordeum marinum, Bromus japonicus > Descuraiaia sophia, Lolium perenne and Phragmites australis. Phragmites aus trails association was identified previously and the others are new asso ciations for Turkey.