Türkiye'de kamu borçlarının gelişiminin sürdürülebilirlik yönünden analizi ve değerlendirilmesi
The analysis and evaluation of Turkish public debt?s growth from Sustainability perspective
- Tez No: 214249
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin konusu Türkiye'de 1980 sonrası ekonomik dönüsüm sürecinde kamuborçlarının gelisimini, yapısını ve kullanımını inceleyerek kamu borçlarınınsürdürülebilirligi konusunda degerlendirmeler yapmaktır. Borçların sürdürülebilirligiiçin artan kamu borçlarının milli gelir artısıyla desteklenmesi gerektigi düsüncesihareket noktamızı olusturmaktadır. Bu dogrultuda borçların sürdürülmesinin ancakekonomik büyüme ve kalkınma amacının basarılabilmesi kosuluyla mümkünolacagı temel tezimizi olusturmaktadır. Bu nedenle çalısmamızda Türkiye'nin 1980sonrasındaki dıs borç kaynaklı ekonomik büyüme ve gelisme stratejisinin neölçüde basarıldıgı, borçlanma yoluyla elde edilen kaynakların ekonomik büyümeve kalkınmayı saglayacak alanlarda ne derecede kullanıldıgı incelenmistir.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the structure, growth and usage of public debts as wellas its sustainability after 1980 in Turkey. The dissertation is based on the thinkingthat increasing public debt stock has to be accompanied by a sustainable increasein GDP so as to ensure the sustainability of public debts. In this regard, it isargued that the sustainability of the debts can only be achieved with sustainableeconomic growth and development. For this reason, the dissertation examines theeconomic growth and development strategy which has been based on externaldebt financing since 1980s. Moreover, the dissertation analyszes to what extentthese funds have been used so as to achieve sustainable economic growth anddevelopme