İş ahlakı ve etik değerlerin Türk işletmeciliğindeki yeri
The eplace of business ethics and ethical values in Turkish management
  1. Tez No: 214250
  2. Yazar: ŞÜKRÜYE BURCU KINRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İş dünyasında kişilere yol gösteren temel ilkeler olan dürüstlük, güven,adalet, saygı gibi konular ile, iş dünyasında kişilerce ve işletmelerceyaşanan başlıca sorunlardan olan çıkar çatışmaları, rüşvet olayları, sosyalsorumlulukların yerine getirmemesi gibi konular ve bunlara benzer bir çokkonu iş ahlakının kapsamına girmektedir. Bu durum da göstermektedir ki,?İş Ahlakı? incelenmesi gereken önemli konulardan biridir. Dünya daözellikle 1980'li yıllardan itibaren iş ahlakı, işletmecilik literatürü için önemkazanan bir konu olmuştur ve kısa zamanda iş hayatının vazgeçilmez birparçası haline gelmiştir.Biz çalışmamızda başta iş ahlakının temel konuları üzerinde durduk.Daha sonra Türk işletmeciliğinin iş ahlakı konusu ile tanışması, günümüzTürk işletmeciliğinin iş ahlakı olgusuna bakışı ve iş ahlakının Türkişletmeciliği içindeki yerini açıkladık.Çalışmamız sonucunda görülmüştür ki, Türk işletmeciliği iş ahlakıkonusu ile çok eski tarihlerde tanışmıştır ve bütün dünyada olduğu gibiülkemizde de bu konu işletmeler tarafından önem verilen bir konu halinegelmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
In business life which is the foundational principles for the individual,honesty, trust, justice, respect ext. Also in business life which is examinedas aproblem for people and managers clash of intersts in business life,bribery, social responsibilities which doesn?t make and like this subjects arecombise of the business ethics. This shows that, ?Business Ethics? is animportant subject to examine carefully. In the world, specially from 1980business ethics is became an important subject for the management historyand became continous part of business life.In tihis study, we first importance in the foundational subjects aboutbusiness ethics, Than we explain the begining of business ethics in theTurkish managements, determine the views of the Turkish managementsabot the term ?business ethics? and mener of conduct for the business ethicsin the dairy Turkish managements.As a result of this study, appears that business ethics is presents in theTurkish management many years ago and thi subject became very importantevery other day in our country like all over the world.