Saddam sonrası dönemde Irak, Türkmenler ve Kerkük
Iraq after Saddam, Turkmens and Kirkuk
  1. Tez No: 214300
  2. Yazar: BİLGAY DUMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENOL KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Irak'ta yasanan olaylar, uluslararası iliskilerin en önemli konularından birini olusturmaktadır. Irak'ta yasanan kaosta petrolün büyük payının oldugu bir gerçektir. Hatta Irak petrolünün isgalin esas sebebini olusturdugu farklı çevrelerce de sıkça dile getirilmektedir. Bu noktada, Irak petrol rezervlerinin yaklasık %20'sini ihtiva eden Kerkük öne çıkmaktadır. Kerkük, bu özelligiyle sadece Irak'ın degil, tüm Ortadogu'nun gelecegini etkileyebilecek bir potansiyele sahiptir. Türk dıs politikasının da öncelikli konularından birini olusturan Kerkük konusunun incelenmesi bu nedenlerle gerekli görülmüstür. Çalısma Giris bölümüyle baslamıs ve Birinci Bölüm'de Irak'ın tarihsel gelisimi incelenerek, Türkmen adının anlamı ortaya konmaya çalısılmıstır. Ayrıca bu bölümde Türkmenlerin Irak'ın tarihi süreci içerisindeki durumu da incelenmistir. Çalısmanın kinci ve Üçüncü Bölüm'ü tezin ana konusunu olusturmaktadır. ABD'nin Irak'a müdahalesi sonucunda Irak'ta yasanan degisiklikleri, siyasi süreç ve bu süreçte Türkmenlerin durumu ile Kerkük'te yasananlar ortaya konmaya çalısılmıstır. Dördüncü Bölüm'de ise, Irak ve özelde Kerkük'te etkili olabilecek tarafların, Kerkük ve Türkmenlere yönelik politikası incelenmistir. Çalısma sonuç bölümüyle son bulmustur.
Özet (Çeviri)
Today, the ongoing situation in Iraq is one of the most important issues of international affairs. Iraqi oil apperas to be the basic cause of the current chaos in Iraq. Various circles often mention that the Iraqi oil is in fact the reason of the US occupation in Iraq. From that point of view, Kirkuk stands out for containing the 20% of the Iraqi oil and for this specific reason, Kirkuk has the potential to influence not only Iraq but the entire Middle East. Due to above mentioned reasons, the paper will study the Kirkuk issue, which is at the same time one of the primary issues of Turkish foreign policy. The paper starts with an introduction. The First Chapter evaluates the historical development of the city, while defining the meaning of the name ?Turkmen?. The status of the Turkmen community during the historical process of Kirkuk has also been handled in this chapter. The Second and Third Chapter is the heart of the paper. The US occupation in Iraq and its consequences, the Turkmen's situation during this process and the Kirkuk events have been introduced in this chapter. The Fourth Chapter studies the Iraq and Kirkuk policies of the influencial parties. The paper ends with the conclusion.