Eser sözleşmesinin beklenilmeyen haller nedeniyle feshi
Frustration of independent contractor agreement contract's
  1. Tez No: 214301
  2. Yazar: ŞAFAK GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAT NURİ TURANBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Eser Sözleşmesinin Beklenilmeyen Haller Nedeniyle Feshi konulu tezimizin amacõ, eser sözleşmesinin kuruluşundan sonra sözleşmenin taraflarõndan bağõmsõz olarak ortaya çõkan objektif koşullar karşõsõnda taraflarõn sözleşmeyi sürdürmesinin beklenemeyeceği hallerde, sözleşmenin taraflarca feshinin koşullarõnõn, feshin hukuki niteliğinin ve sonuçlarõnõn incelenmesidir. Tezimiz dahilinde tez konusu olarak eser sözleşmesinde beklenilmeyen haller, beklenilmeyen hal kavramõ, beklenilmeyen haller karşõsõnda sözleşmenin taraflarõnõn sahip olduğu haklar, müteahhidin beklenilmeyen haller karşõsõnda ücret artõrõmõnda bulunulmasõnõ isteme hakkõ, hakkõn kullanõlmasõ; ücret artõrõmõ isteme hakkõnõn kullanõlmasõ şartlarõ, eser sözleşmesinin feshi, genel olarak eser sözleşmesinin fesih sebepleri, eser sözleşmesinin feshi koşullarõ , eser sözleşmesinin fesih hakkõnõn hukuki niteliği, eser sözleşmesinin beklenilmeyen haller nedeniyle feshinin hukuki niteliği, sebepleri, hakkõn kullanõlmasõ, eser sözleşmesinin beklenilmeyen haller nedeniyle feshinin hukuki sonuçlarõ, müteahhidinin zararõnõn tazmini, feshin tüm sonuçlarõ incelenmiştir. Konu ile ilgili olarak hakkaniyet tazminatõ kurumuna ve sözleşmenin hakim kararõna kadarki askõ haline doktrindeki diğer yazarlardan farklõ olarak daha geniş yer verilmiş ve bu çerçevede tazminat kurumunun BK 365/II. madde için geçerli olamayacağõ ifade edilerek hakim kararõna kadar sözleşmenin askõ halinde kalmasõ gerektiği de vurgulanmõştõr. Ayrõca diğer yazarlardan farklõ olarak BK 365/II. madde anlamõnda feshin bir bakõma infisah hali sayõlõp sayõlmayacağõ da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis’ subject is about frustration of independent contractor agreement contract’s . We studied on this thesis mainly about the term of cancellation and its conditions.Also we studied on the resulst of frustration and use of cancellation right. There are so many times that the producter side of the contract falls a stuation that he cannot be able to fulfil his substituted performences. This event occurs with an event that sides of the contract did not hope to happen at the time when the contract was established. It can be war, general strike, earth quake, calamity, or an event that is out of appraisement of the sides of the act. We studied on this subject that we exemine the term of frustration, right of sides opposite the frustration, how and when the sides of act use their rights, demanding of the producter’s rate, law property of cancellation of the act, results of cancellation and settlement of the contract. Our thesis difference from the other wrighters is that, in our thesis we exemined the term of frustration of independent contractor agreement contract can be a kind of dissolution of an act. Also we evaluate the relation between stuation of contract’s suspence and frustration of independent contractor agreement contract. In literature, some wrighters defand a claim that judge should adjudge damages of producter side of the act; but some wrighters defand a claim that the judge should adjudge indemnity for the business owner side of the contract. In our thesis we defand a claim that no side of the act is adjudged damages.Because, side of the act use the right arise from the statue. No one should to pay damages or pay money for using his rights.