İbn Sa'd'ın (230/845) Et-tabakât'ına göre Hz. Muhammed ve Sahâbe dönemi kronolojisi
The chronology of the Prophet Muhammad and his companions according to Ibn Sa?d?s (230/845) Al-Tabaqat
  1. Tez No: 214321
  2. Yazar: MEHMET REŞAT TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM ŞULUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tezimizin konusu bn Sa'dın et-Tabakât'ında geçen Hz. Peygamber (sav) ve sahâbe kronolojisinden olusmaktadır. Giris kısmında bn Sa'dın hayatı eserleri ve et-Tabakât'ta geçen tarih verme usûl ve tabirleri üzerinde durduk. Birinci Bölümde Hz. Peygamber (sav) devrini Mekke ve Medine dönemini, Mekke dönemini de Bi'set öncesi ve Bi'set sonrası olarak iki kısma ayırarak bu dönemlerde gerçeklesen kronolojik olayları verdik. kinci bölümü ise Rasid Halifeler döneminde gerçeklesen kronolojik olayları verdik. Son bölümde ise Emevler döneminde gerçeklesen karolojik olaylarını Hicri 92. yılına kadarki olayları verdik. Böylece çalısmamızda Fil Olayı'ndan on bes yıl önce dünyaya gelen Hz. Hatice'nin dogumundan hicri 92. yılda Abdülmelik b. Mervân döneminde vefat eden Enes b. Mâlik'e kadar bn Sa'd'ın et-Tabakât'ında tarih verilmis olayları kronolojik bir sıra içinde verilmekten olusmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study consists of the chronology of the Prophet Muhammad and His Companions mentioned in Ibn Sa?d?s al-Tabaqat. In Introduction, we focused on Ibn Sa?d?s life, works and his methods of dating and of wording in al-Tabaqat. In Chapter One, the events took place during period of the Prophet Muhammad were given chronologically as Meccan and Medinan periods, in which the Meccan period itself was also divided into two as before and after the Prophethood. Chapter Two was devoted to the events happened during the times of the Four Guided Caliphs. In the Last Chapter, the chronology of events took place during the time of Umayyads up to the year 92 H. were presented. Thus, our study covered chronologically the events related Ibn Sa?d?s al-Tabaqat starting with the birth of Khadija, which took place 15 years prior to the Event of the Elephant, upto the death of Anas b. Malik, which happened in the year 92 H. during the reign of Abdalmalik b. Marwan.