Avrupa Birliği kültür politikaları
Cultural policies of European Union
- Tez No: 214320
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKÇEN ERTUĞRUL APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalısma kültürün, Avrupa'nın insa sürecindeki rolünü, Avrupa Birliği kültür politikaları çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalısmada, Avrupa bütünlesmesi stratejilerinde kendisine önemli ve ayrıcalıklı bir rol atfedilen kültür; hegemonik, ideolojik ve söylemsel pratiklerle kurulan iktidar iliskilerine gömülü bir alan olarak sorunsallastırılmaktadır. Avrupa Birliği retoriğinde, kültür çoğu zaman; politik, ekonomik ve toplumsal bağlamlarından koparılmıs ve Avrupa'nın kendine özgü değerleri olarak sunulmakta ve temsil edilmektedir. Bu çalısmada, Avrupa Birliği'nin kültüre dair gelistirdiği söylem incelenerek, söz konusu bağlamların açığa çıkarılması amaçlanmaktadır. Resmi kültür politikalarını tek bir çerçeve dâhilinde hayata geçiren Culture 2000 programı ve bu program kapsamında gerçeklestirilen Avrupa Kültür Kentleri/Baskenti projesi örnek olaylar olarak incelenecektir
Özet (Çeviri)
This study aims at an analysis of the role of culture in the construction of Europe in terms of the cultural policies of the European Union. In this study, culture, which is given an important and privileged role in the strategies of integration of Europe, is problematized as a field that is embedded in the relations of power constructed through hegemonical, ideological and discoursive practices. In the rhetoric of the European Union, the culture generally is separated from its political, economic and social contexts and is presented and represented as Europe?s authentic values. In this study, it is aimed to reveal these contexts by an analysis of discourse that the European Union tries to articulate in relation to culture. The Culture 2000 programme and the European Cities/Capital of Culture project which implement the formal cultural policies of the EU with a unique framework are to be studied as cases.