1924/110 no'lu Trabzon şer'iyye sicili'nin transkripsiyonu ve tahlili.
The trancripcition and commentary of the number 1924/110 Trabzon religious law document.
- Tez No: 214362
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSRAFİL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Ser'iyye Sicilleri, Osmanlı Tarihinin önemli yazılı kaynaklarındandır. Bu çalısma, M. 1759- 1760 (H: 1173-1174) yılları arasındaki Trabzon tarihinin ekonomik, hukuki, idari ve sosyal yönlerine ısık tutmak amacıyla yapılmıstır. Osmanlı dönemindeki Trabzon arastırılırken, Ser'iyye Sicilleri incelenmeden yapılan çalısmalar büyük oranda eksik kalacaktır. Bundan dolayı, yapılan çalısmada; Ser'iyye Sicillerinin tanımı, önemi, ihtiva ettigi belge çesitleri gibi konular hakkında da kısa bilgiler verilmistir. Bu çalısmada, 1924/110 numaralı Trabzon Ser'iyye Sicil Defterinin transkripsiyonu ve tahlili yapılmıstır. Defterde 310 belge bulunmaktadır. Çalısmadaki toplam 310 belgenin içeriginde nikah hücceti, tereke tesbiti, ihtida hücceti, ibra hücceti, vasi hücceti, vakfiye hücceti gibi konular bulunmaktadır. Bunlar içerisinde nikah hücceti belgelerin çogunlugunu olusturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Religious law Document are important written sources of Ottoman history. This study examines the economic, legal aspects, social, administrative and culture of the city Trabzon between the years of 1759- 1760. Before analyzing the Trabzon Religious Law Document, the study dealt with the definition of religious law documents importance, and types in terms of contents briefly. This study focuses on mainly the transcription and interpretation of the number 1924/110 Trabzon Religious Law Document. This document contains 310 pieces. These total 310 pieces includes the following topics: wedding ceremony, fixing and dividing inheritance, changing the religion, fixing script, tutelar script, foundation script. Wedding ceremony constıtutes most of these documents.