Türkiye'de cinsel suçluların sosyal, kültürel ve ekonomik özellikleri
Social, cultural and economic characteristics of sexual criminals in Turkey
  1. Tez No: 214388
  2. Yazar: MURAT BAHTİYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bahtiyar, Murat, Türkiye'de Cinsel Suçluların Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Özellikleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Tülin İçli, 109 SayfaSuç ve suçlu insanın varlığı, insanın var olması ile başlayan ve devamlı şekilde kendisinden korkulan bir yapı içermektedir. Bu iki kavram bir çekinme kaynağı olmasından dolayı sürekli inceleme konusu olmuştur. İncelemenin esas doğrulara ulaştırması ancak bilimsel analiz sistemlerinden yararlanması ile gerçekleşebilir.İşte bu gerçekler ışığında yapılan çalışmamızda, suç ve suçlu ile ilgili teorik çerçeve incelenmiş, esas konumuz olan cinsel suçlar başlığı altındaki değişik tanımlamalar açıklanmaya çalışılmıştır.Cinsel suçlar ve kız kaçırma suçundan dolayı hüküm giyen örneklem grubunun, istatistiksel veriler ışığında anlamlı ilişkilerin tespit edildiği sosyal, kültürel ve ekonomik özellikleri aktarılmaya çalışılmıştır.Son bölümde ise araştırma sonuçlarının birbiri ile bağlantısı sağlanarak, araştırma hipotezlerimiz doğrultusunda genel değerlendirme yapılarak sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bahtiyar, Murat, Social, Cultural and Economic Characteristics Of Sexual Criminals in Turkey, Master?s Thesis, Supervisor: Prof. Dr. Tülin İçli, 109 PagesCrime and criminals have been a structure that has always terrorized people since the existence of man. These two concepts have always been investigated because they are the source of fear or compunction. Gaining the real truths of the investigation can only be realized by using the scientific analysis systems.In this study, which has been done in the light of these realities, the theoretical frame of crime and criminals have been investigated, and different definitions under the main topic of sexual crimes have been describes.The social, cultural and economic characteristics of the sample group who have been sentenced of sexual crimes and abduction of a girl have been stated from which meaningful relations have been identified in the light of statistical data.In the last chapter, conclusion has been stated by providing the relation of the result of the study and a general evaluation directed from the study hypotheses.