Suç olgusu bağlamında kadına yönelik şiddet
Violence towards women in the context of offence phoneme
- Tez No: 99925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLAY ÇABUK, YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN ÖZERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET“Suç olgusu bağlamında kadına yönelik şiddet”konulu bu yüksek lisans tez araştırması, beş bölümden oluşmakta ve ek bilgiler bağlamında, şiddete uğrayan kadınlara destek ve yardım çalışmaları ile ilgili gönüllü kurum ve kuruluşların faaliyetlerinden söz edilmektedir. Araştırmanın birinci bölümü olan giriş dört alt başlıktan oluşmaktadır. İlk olarak araştırmanın konusu olan problem, problemin çerçevesi çizilmekte, Dünyada ve Türkiye'de bu konunun ortaya çıkışına (kavramsal ve özel alan) yer verilmektedir. İkinci olarak, araştırmanın amacı açıklanmaktadır. Üçüncü olarak, araştırmanın önemine değinilmektedir. Dördüncü olarak, araştırmayı gerçekleştirmek için kullandığımız yöntem ve tekniklere yer verilmiştir. Bu bağlamda, araştırmanın varsayımları, araştırmanın sayıltılan, araştırmanın sınırlılıkları belirlenmiş ve en son araştırmada sıklıkla geçen anahtar sözcükler tanımlanmıştır. İkinci bölümde, araştırmanın kavramsal çerçevesi oluşturulmaktadır. Buna göre, şiddet ve suç olgusunun tanımı; toplumbilimsel açıdan suç ve ceza hukuku açısından suç olarak yapılmaktadır. Ayrıca, suçlu ve mağdur kavramları açıklanmakta; kadına yönelik şiddet ve nedenleri ve aile içi şiddet olgu ve kavramları birbirleri ile ilişkileri bağlanımda açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde, hem bir tarihçe ve hem de bir genel profil olarak, Dünyada ve Türkiye'de kadına yönelik şiddetin durumunu, bu konudaki araştırma ve araştırma sonuçlarını, tartışmaları ele aldık. Bu bağlamda, kadına yönelik şiddet olarak, fiziksel şiddet, cinsel şiddet ve tecavüz, ekonomik şiddet, sözel şiddet ve duygusal şiddet türlerini tek tek açıklandı; fiziksel şiddette, alet kullanma ve beden organlarının kullanımına yer verildi; cinsel şiddet ve tecavüzü, evlilikte tecavüz, tecavüzün kadm üzerine etkileri ve cinsel taciz bağlamlarında ele aldık. Dördüncü bölümde, kadına yönelik şiddeti açıklayan kuramlara yer verilmiştir. Bu bağlamda, feminist-politik kuramlar, sosyo-kültürel kuramlar ve psikolojik korumlar, bu kuramların iddia, yaklaşım ve açıklamalarına yer verilmiştir. Araştırma konusunda, daha sosyolojik bulduğumuz, sosyo-kültürel kuramlara ağırlık verilmekle beraber diğer kurum ve yaklaşımlardan da yararlamlmıştır. 130Beşinci bölümde, araştırma bulgularının analizi ve sosyolojik yorumu yapılmıştır. Bu bağlamda, araştırma bulguları: araştırma örnekleminin demografik özellikleri; araştırma sosyo-ekonomik özellikleri ve araştırma örnekleminin sosyo-kültürel özellikleri bağlanımda olmak üzere üç düzeyde tartışılmış ve açıklanmıştır. Ayrıca, sosyo-kültürel düzey: ilk olarak, şiddete uğrayan kadınların eşleri ile ilgili ilişkileri hakkındaki düşünceleri; ikinci olarak, şiddete uğrayan kadınların savunma mekanizmaları, şiddet algıları, şiddetin nedenleri ve tepkileri; üçüncü olarak, kadına yönelik şiddetin kadınlar üzerine etkilerini; dördüncü olarak, şiddete başvuran erkeklerin aile, iş ve toplumsal çevre ilişkileri ve beşinci olarak, şiddete uğrayan kadınların eşlerinin kötü alışkanlıkları, şiddet olgusuna etkileri ve önlemlere yer verilmiştir. Bütün bu karmaşık ilişkiler, bağımlı-bağılsız değişken çapraz tablo ilişkileri, frekans ve yüzde durumları ile ilgili tablolarda gösterilerek analiz edilmiş ve ilgili kuram, yaklaşımlarla yorumlar temellendirilmeye çalışılmıştır. 131
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this post-graduate licence thesis investigation which induces the subject of the violence towards Women in the context of off ence phoneme has five parts and as additional information, it mentions about the activities of volunteer foundlings and corporates about the support and help for the women who are in the danger of violence. The entrance which is the first part of investigation induces four minor titles. Firstly, the problem which is the subject of investigation, the main ideas of the problem, the coming out the subject of this subject in the world and Turkey are induced in this investigation. Secondly, the aim of the research is mentioned. Thirdly, the importance of the research is explained Fourthly, the methods and techniques used for investigation are induced In this context, the hypothesises and the limits of the research are dreamed and lastly the key words used frequently in the investigation are defined In the second part, the conceptual sides of the research are stated: According to this, the definition of the violence and off ence phonemes is“guilty in the sociology and criminal laws”Besides, the quality and dupe concepts are explained, the reasons of the violence to women, the violence in families and the relationships of the members in families are defined too. In the third part, both chronological and general views of the violence towards women in the world and Turkey, the research and results about this subject, argument are included The kindo of physically violence, raping and sexual violence, economical violence, insult and emotional violence are explained one by one, in the concept of physical violence, using tool and body organs are mentioned, in the concept of raping and sexual violence, the rape in marriage, the effects of raping on women and sexual disturbs are explained In the fourth part, there are concepts explaining the violence on women. The titles are feminist-politici concepts, social and cultural concepts, psychological concept, the claim, approach and definitions of these concepts. In 132the research, in addition to social-cultural concepts, other foundlings and approaches are used too. In the fifth part, the analysis of the subjects explained in research and the social comments are made. Three main titles are: The demographic, social-economic and social-cultural peculiarities of the investigation are discussed and explained. Besides, social-cultural level: Firstly, women's thoughts who are face to face violence about their relationship with husbands; Secondly, the defence mechanism of women, the reasons of violence and their reactions, thirdly, the effects on women who are in violence, fourthly, the family, work and social relationship of these men, the effects of violence and precautions are stated. All these complex relationships, dependent and independent variables, crosswise picture relationships, frequency and points are Shan in the pictures and with the interested founds and approaches, the comments are tried to be investigated deeply. 133