Yaygın yük-akım dağılımının radyasyon alanının incelenmesi
  1. Tez No: 2144
  2. Yazar: MUSTAFA TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ULUER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yaygın yük-akım dağılımının çok kutuplu radyasyon alanının incelendiği bu çalışmanın I.Bölümünde dört boyutlu uzay hakkında genel bilgi ve tanımlar verilmiş ve çalışmanın amacı belirtilmiştir. II. Bölümde yaygın yük-akım dağılımı tarafından meydana getirilen elektromagnetik alanın ifadesi elde edilmiştir. Elektromagnetik alan, ar=“ /d 5(r2)«^ P (r)dr (1) 2fc ~ nl'**np ile karakterize edilen gecikmiş vektör potansiyelin bir fonksiyonu olduğundan, * p=0 _^° n^.ay olarak bulunmuştur. Burada çok kutuplu elektrik ve magnetik momentlerin bir kombinezonu olan, n-..,nm, n...,n,[n m] n,...n m -_. M1 P = 2c \ l p l pU..+m l P (3> çok kutuplu tensörü oluşturmaktadır. III. Bolümde, fmn=SFmn (4) elektromagnetik alanı,4ir P P SÂ P P -1 şeklinde ifade edilmiş ve s ile orantılı olan, (§1)mn = İCk^s-V-k^s”1^) ' (6) 4?r p, p radyasyon alanı IV. Bolümde incelenmiştir. Burada, km = L (7) ile verilen null vektör ve n_...n m Nm= (Ps“Vr r...r M1 P (8) p n, n”n v X l P olarak bulunmuştur. Radyasyon alanı ile null vektör arasında oulunan sıfır öz değerine sahip s (F1)Dmk = 0 (9) n öz değer denkleminde k ö;Z vektörlerinin geometrik yerinin birici ne dik olan elektrik ve magnetik alanları tarafından meydana ge tirilen ışık hızı ile hareket eden bir düzlem dalgayı oluşturduğu gösterilmiştir.VII SUMMARY In the first of this work the purpose, the preliminary knowledge, and the definition of the space-time coordinates are given. The mecrie of this space is c dr ? g dx dx (1) mn This space which is also called as Minkowski space, is divided into three parts, mainly the past, the future, and the hy a cone, for a given event Q, The. four yelocity vector tangent to the world line, for a particle in the Minkowski space Um = *1 m - o, 1, 2, 3 (2) dr _- and the acceleration vector m du /0» a = - (3) dt and the velocity of a particle with an ordinary velocity is Um =(7V, icT) 7 X V. 2,2 1-v /c
Özet (Çeviri)
XI in part IV and (fl)mn 1_ (k«ps- V-rts“1^) (23) At P P is found. Here n,...n m Nm = (Ps”1)pr M l p (24) p n,...n r 1 p and Ps Nm is shown to be independent of s) and in between the radiation and the null vector it is shown that (F1)mnk = 0 (25) n ? and (5l)mn(jl) = 0 (26) ran relation exists. It is also shown that the equation (25) is the eigenfunction with null eigenvalue, of k eigenvector; the geometric place of these vectors are defined by a plane tangent is the light cone and they represent photons ; and this plane shows a plane wave in the same direction with same velocity.BÖLÜM I 1. GİRİŞ ?1.1. DÖRT BOYUTLU UZAY HAKKINDA GENEL BİLGİLER Bu bolümde dört boyutlu uzay ile ilgili bazı büyüklükler hak kında tanımlar verilmiş, uzay - zaman, ışık konisi, öz - zaman ve geodezikler gibi konularda açıklamalarda bulunulmuş, yapılan çalış manın amacı belirtilmiştir. 1,1.1. Uzay - Zaman Mümkün olan bütün olayların meydana getirdiği sürekliliğe uzay - zaman denir (1). x, m = 0, 1, 2, 3 uzay - zaman koordi natları olmak üzere, z m 1 0. _. --1 2 3» y»-.\ (x x * ıct, x » x, x = y, x « z) (1.1) ile tanımlanan uzaya Minkowski uzayı adı verilmektedir (2). Hare ketli bir cismin değişen uzay - zaman koordinatları Minkowski uza yında bir yörünge çizer, Bu yörüngeye evren yörüngesi denir. Röla tivite Teorisine göre bir gözlemci ancak xm, m * 0, 1, 2, 3 sayıla rının belirlediği uzay - zaman eğrisi üzerinde meydana gelen olay ları karşılaştırabilirO).