Xıx. yüzyıl başlarında bir Osmanlı kıyı kasabası: Kemeredremid
In the beginnig of nineteenth century, a Ottoman coast country: Kemeredremid
  1. Tez No: 214511
  2. Yazar: EVREN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TANJU DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
XVIII. yüzyılın sonu ve XIX. yüzyılın baslarında Osmanlı mparatorlugu büyük sorunlarla ugrasmaktadır. Kökeni geçmise dayanan bu sorunlar, ekonomiden yönetime, toprak sisteminden iç güvenlige ve savaslara kadar birçok alanı kapsamaktadır. Bu tarihlerde, küçük bir Ege kıyı kasabası olan Kemeredremid (Burhaniye), naipler (kadı vekili) tarafından yönetilmektedir. Kaza, bazı özel ürünleri ve cografi konumu nedeniyle Osmanlı Devleti için önem tasımaktadır. Bu ürünler arasında özellikle zeytinyagı ve kereste, beslenme ve donanma hizmetleri için baskent stanbul tarafından tercih edilmektedir. XIX. yüzyılın baslarında kayıt edilen 1095-1 no'lu Ser'iye Sicili, bölgesel ve ulusal konuların yanı sıra, ekonomi, askerlik, yönetim, denizcilik ve toplumsal kurumlarla ilgili de belgelere sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the end of eighteen century and beginning of nineeten century, Ottoman Empire is trying big problems. This problems that origins to be based on the past, is including a lot of square from economy to management, from soil system to internal security and until wars. In this time, become a little Aegean coast country, Kemeredremid (Burhaniye), to be managing from Naips (Regent or Sucessor of Religious Judge). Country has importance for Otoman State, because of it?s some special products and geograpichal location. Between this products, especially oliveoil and lumber, to be prefering for feeding and navy service by capital city stanbul. 1095-1 number Law registiration that written in the beginning of nineteen century, has documents related to economy, military profession, management seamanship and social foundations besides regional and national themes.