Hellenistik dönem tabakları ve kaselerinin kronolojik gelişimi ve sorunları
Chronological evolution and problems of plates and bowls during hellenistic period
- Tez No: 214514
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYNUR CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalısmanın konusunu Hellenistik Dönem tabak ve kaseleri olusturmaktadır. Kıta Yunanistan, Anadolu ve yakın merkezlerin incelenmesiyle, Hellenistik dönem tabak ve kaselerinin kronolojik gelisimlerini verebilmeyi, bu gelisme ısıgında ortaya çıktıkları merkezlere göre bir degerlendirme yapmayı, üretimlerinde görülen benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkararak da form ve bezeme gelisimi hakkında bilgi edinmeyi amaçladık. Sonuç olarak Hellenistik Dönem tabak ve kaselerinin degisik üretim merkezlerinde farklı tarihlerde baslangıç gösterdiklerini söylemek mümkündür. Kıta Yunanistan'da Attika seramiginin ithal edilmeye baslanmasıyla beraber, taklitlerinin üretilmeye baslandıgı, Attika prototiplerinden türeyen yerel kapların gelistigi ancak yerel üretimlerin artmasıyla beraber de seramikteki kalitede, form ve bezemede belirgin bir bozulma oldugu gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is consists of the plates and bowls of Hellenistic period. We aimed that to evaluate the adornment and form evolution of plates and bowls by finding out similarities and differences according to their excavations and origins, during Hellenistic period by investigating in Continent of Greece and Anatolia. Consequently, it is possible to apprise that Hellenistic period dishes and bowls originate form different production centers at different times. Herewith importing of Attica ceramic in Continent of Greece, their imitations were made, local bowls that originated from prototypes of Attica ceramic were improved. Moreover, quality loss, obvious form and adornment deformations were observed by over local production these ceramics.