Hitit sanatındaki stilizasyonların piktografik ve ideografik açıdan incelenmesi
- Tez No: 21460
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH TAŞÇI
 - Tez Türü: Sanatta Yeterlik
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Bu çalışmada Hitit sanatına grafik açıdan bakarak günümüzle karşılaştırma yapılmıştır. Önce Hitit Uygarlığına genel bir bakışla, tarih, devlet yönetim, hukuk, ekonomi ticaret ve sanata değinilmiştir. Grafik öğelerden olan amblem, marka, sembol gibi kav ramların geçmişteki örnekleri araştır ılmış.gelişim ve deği şim aşamaları göster ilmiştir. Piktograf i ve ideografinin ta nımlar ı, farklar ı belir tilip, grafikte kullanım alanları gös terilmiştir. Hitit sanatında heykel, seramik yapıtlar.kabar tmalar, mühür, tablet ve yazının geçirdikleri evreler, zaman içindeki değişimleri incelenmiştir. Sonuçta günümüz grafiği ile karşılaştırmalar yapıl mıştır. I ü 4
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, I wanted to look to Hitit.e art as a graphicer's eyes, and make compar isions. At first Hitite civilization was studied, then, state, direction, law, economy, commerce and art was studied. As graphical elements, the earlier examples of amblem, trade mark, symbol etc. were researched and their changes and developments were shown. The definitions and differences of pictography and icfeography were mentioned, their utilities in graphics were shown. Sculptures, ceramics, tablettes, relief s in Hitite Art and the phases of writing were examined throughout the changes in time. As a result, compar isions were made with the today's graphics.