Eşzamanlı olmayan veri çoklayıcı tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 4124
- Danışmanlar: PROF. DR. METE SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ii ÖZET Bu çalışmada, e ekiz adat İBM-PC bilgisayarındın gfimdt- rile» jtıS-232C etandardındaki eşzamanlı olmayan verilerin çoğul- laımnsı vs SDLU (Synchronous Data L»i»k Control) forma tında mode me gönderilmesi amaçlanmıştır» Bunu gerçekleştirmek amacıyla IBM-FC bilgisayarları için klavyeden girilen karakterlerin *%S-232Ü kartından eşzamanlı ol mayan bir şekilde çıkmasını sağlayan 8088 dilinde bir program yazılmışta*. Bu programla klavyeden girilen karakterlerin isteni len bir hızla veri iletişim cihazına gönderilmesi sağlanmaktadır* yoğullamayı gerçekleştirmek üzere kurulan sistemde Z80 naikroişlemcisi ve onunla uyumlu olması bakımdan Z 8 OD AR T (Dual Asynchronous Kec elver/ Transmitter) ve Z80blü (Serial Input /Output) elemanları kullanılmıştır* Bilgisayarlardan gelen seri vnriler önce Z 8 OD AR T ile paralele dönüştürülmekte» daha sonra bir bellek te depolanmakta ve. Z 80s 10 ile de SDLC formatmda modeme gönde rilmektedir*
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT In this wofck, it is aimed to multiplex asynchronous data in the RS- 2 32C standard from eight IBM Personal computers., and to send the multiplexed data to a modem using- t>DLC (Synchronous Data L.ink Control) format. In order to realize this, a programme is written in 8088 language to transfer characters entered from keyboard to RS-232C asynchronous data, With this programme it is possible to obtain transmission at any desired standard hit rate* The multiplexer that is designed, uses a Z80 microprocessor and Z80 DART (Dual Asynchronous Receiver/Transmitter) and Z80 SIO( Serial Input/Output) for communication between PC. s and Z80 and between modem and Z80. Serial data incoming from the computers are first converted to parallel form with Z80 DART, than stored in a memory and later transmitted in the SDLC format to the modem with the Z80 SIO. The realized system has been tested and has been shown that it functions satisfactorily e