Bilgi sistem ve teknolojilerinin degerlendirilmesine ilişkin İstanbul Üniversitesi dişhekimliği fakültesinde bir uygulama
An application in Istanbul University dentistry faculty in relation to evaluation of information system and technology
  1. Tez No: 214631
  2. Yazar: MEHMET CUDİ BALKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda kitle iletisim araçlarının gelismesi ve yaygınlasması, toplumunsaglık konusunda giderek bilinçlenmesine ve daha kaliteli saglık hizmeti talepetmesine neden olmaktadır.Saglık kuruluslarında kaliteli hizmetin temin edilebilmesi, sunulan hizmetinkalitesinin degerlendirilebilmesi, kalitenin yönetilebilmesi ve hastalar hakkında dogruverilere ulasılabilmesi, elde edilen bilgilerin düzenli bir sekilde kullanılmasınabaglıdır. Daha iyi bir hizmet verebilmek için gerekli bilgi ve verilerin toplanması,kullanılması ve paylasılabilmesi ise, bilgi sistemlerinin kullanılması ile mümkünolabilmektedir.Bu çalısmanın amacı, saglık kuruluslarındaki bilgi sistemlerini inceleyerek,örnek olarak seçilen stanbul Üniversitesi Dishekimligi Fakültesinde kullanılan bilgisistem ve teknolojilerinin, kurumun hizmet kalitesi ve hasta memnuniyetine olanetkilerini degerlendirmektir.Çalısma üç bölümden olusmaktadır; birinci bölümde bilgi sistemleriincelenmis, ikinci bölümde saglık bilgi sistemleri ve bunu olusturan sistemelemanları hakkında bilgi verilmistir. Tezin arastırma kısmını olusturan üçüncübölümde ise, akademik ve idari personelin mevcut bilgi sistemi hakkındaki görüslerive bu sistem ile ilgili önerileri degerlendirilmistir. Tez, anket verilerinin istatistikselolarak degerlendirilmesi ile sonuçlandırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the widespread of mass media has caused to be becomeconscious and to request quality health service of society.Quality of health service, evaluation of quality of this service, direction ofquality and obtaining of correct data about patients depend on the systematical useof information. Collecting, using and sharing of required data and information forbetter service is possible with the use of information systems.The aim of this study is to investigate the information systems, and toevaluate the effects of the service quality and patient satisfaction of the informationsystem used in Istanbul University, Faculty of Dentistry.This study consists of three chapters; in the first chapter, informationsystems have been investigated. In the second chapter, a brief information is givenabout health information systems and its components have been investigated. Thethird chapter forming the research part of thesis consists of opinions andsuggestions of academic and managerial staffs about present information system.The thesis was concluded by the statistical analysis of the data obtained by thesurvey.