Yerel yönetimlerin para ve sermaye piyasalarından fon sağlama imkanları
Opportunities of local government to provide funds from money and capital markets
- Tez No: 214632
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZAHİDE AYYILDIZ ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalısmamızda yerel yönetimlerin tarihsel gelisimine, fonksiyonlarına ve finansman yapılarına kısaca bir göz atarak bu mahalli idarelerin, özellikle de belediyelerin para ve sermaye piyasalarından fon kullanmalarını incelemeye çalıstık. Öncelikle belediyelerimizin Cumhuriyet'ten günümüze kadar geçirdiği yapısal, fonksiyonel ve finansal değisimleri özetledik. Daha sonraki bölümlerde belediyelerin mevcut gelir kaynaklarını ve harcamalarını mevzuat ve uygulamalar ısığında ortaya koymaya çalıstık. Bunlara ek olarak belediyelerin alternatif gelir kaynakları neler olabilir, bu kurumlarımız para ve sermaye piyasalarından ne tür fonlar kullanabilir ve hangilerini kullanmaktadır sorularına cevap aradık. Çalısmamızın sonunda, ülkemizdeki yerel yönetimlerin özellikle 1980 sonrası para ve sermaye piyasalarından yoğun bir sekilde borçlanmaya çalıstıklarını gördük. Bu piyasalardan fon sağlama çoğunlukla kredi kullanımları seklinde olmus, mevzuat müsait olmasına rağmen hisse senedi ve tahvil ihraçlarına yönelme itibar görmemistir.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to examine the fund usage of local governments money and capital markets after a brif survey of the historical development, functions and financial structures of those institutions. First of all we summarized the structural, functional and financial evolutions which our municipalities encountered since the proclamation of republic. ?n following chapters we tried to put forward the current income sources and expenditures of municipalities in the aspect of fundamentals and applications. In addition to those procedures we searched the answers of some questions such as ?What should the alternative income sources of municipalities be? or What sort of funds could be used from capital markets ?? In conclusion we clearly stated that local governments utilized those capital markets intensively, especially post 1980 era.