Anadolu Selçuklu tezhip sanatı ve Osmanlı (klasik dönem) tezhip sanatının mukayesesi
- Tez No: 21466
- Danışmanlar: PROF. KERİM SİLİVRİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
181 ÖZET Anadolu Selçuklu tezhib sanatı ile Osmanlı (Klasik Dönem) tezhib sanatı imparatorluk karakterine uygun gelişme göstermiştir. Her iki devrin sanatı kendi dönemi içinde karakteristik özelliklere sahiptir. Anadolu Selçuklu tezhibinde sahife düzenlerinin gelişmesi süsleme ve üslup açısından, zahriye, serlevha ve hatimelerde toplanmıştır. 16. yy. klasik dönem tezhibinde de süsleme üslup gelişmesi aynı düzen içerisindedir. Selçuklu tezhibinde genel olarak renkler mavi, kahverengi, yeşil, bordo, laciverttir. Klasik dönem tezhibinde ise mavi, lacivert, siyah renkler zeminde hakim olup, yeşil, kahverengi, kırmızı, olmak üzere her renk ve tonları kullanılmıştır. Türkler Orta Asya'dan kendi kültürlerini, sanatlarını, ananelerini beraberlerinde getirmişlerdir. Anadolu Selçuklu ve Osmanlı (Klasik Dönem) tezhib sanatı kendine has karakterlerini taşımakla beraber, Türklük karakterini devam ettiren, birbirlerinden ayrılmaz bir bütündür.
Özet (Çeviri)
182 SUMMARY Illumina' tion examples Anatolia Seljcuk Empire and Ottoman Empire (Classical Period) developed to fitting has to characteristics of their empire. Both of these periods illumina ' tion examples have specials characteristics in their period. Develop of pages organization as a decoration and style in Anatolia Seljcuk illumina ' tion has been collected in first page (zahriye), second page (serlevha), and last page (hatime). In 16th century classical period illumina' tions examples are also style developing jenerally in seljcuk illumina' tions colors are blue, brown, green, claret red and dark blue. In classical period examples colors are blue dark and black using in the back ground and green, brown red, all kinds of colors and their tons have been used. Turks has broght their traditions, cultures and arts with themselves from Middle Asia to Anatolia when they immigate to Anatolia. Anatolia Seljcuk and Ottoman (Classical Period) illumina' tion arts have specials characteristics in their period.